top of page
  • Writer's pictureCikados

Andrius Repšys | „Balti medžiai“ | Panevėžio miesto dailės galerijos skyrius – Fotografijos galerija

Sausio 25 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje – Fotografijos galerijoje atidaroma Andriaus Repšio fotografijų paroda „Balti medžiai“.

Menininko fotografijų ciklo objektas – kormoranų kolonija Kuršių nerijoje. Šių paukščių populiacija Lietuvoje kelia daug diskusijų ir neigiamų emocijų. A. Repšys šioje polemikoje prabyla fotografijos meno kalba, kviesdamas pažvelgti į problemą ne trumpalaikėje, o ilgalaikėje perspektyvoje.


„Kormoranai žmonių daugiau vertinami kaip kenkėjai, bet ar tikrai šis paukštis gali būti tik kenkėjiškas? Koks yra kormoranų teigiamas poveikis gamtos ratui? Atrodytų, kad prie ko beprisiliečia kormoranai – sustingsta amžiams, tampa mirtimi, sunyksta. Tačiau ar taip yra iš tikrųjų?


Kūriau meninių fotografijų seriją paukščio žvilgsniu apie paukščius. Kai nudžiūsta pušys, pradeda augti lapuočiai medžiai ir uogas brandinantys krūmai. Gamtininkai teigia, kad net pirmykščiai Kuršių nerijos ąžuolynai išaugo dėl kormoranų įtakos vietos ekosistemai. Mūsų gyvenimas yra trumpas, ir pamatę, kad gamtoje per trumpą laiką kažkas pasikeitė, norime pulti atitaisyti, reguliuoti, kontroliuoti. Tačiau dažniausiai reikia paprasčiausiai palaukti – gamta pati susitvarko. Gamtos virsmas – ilgesnis, ir gali būti, kad ateityje marių pakrantėje oš ąžuolai. Todėl ir kyla klausimas: kormoranai naikina ir kuria ar kuria ir naikina?“ – svarsto fotomenininkas.


Ciklą „Balti medžiai“ A. Repšys pradėjo fotografuoti 2020 metais Nidoje vykusio plenero „Uždaros teritorijos“ metu. 2021 m. pirmosios fotografijos pateko į finalą tarptautiniame konkurse „Siena Drone Awards“ ir Lietuvos spaudos fotografijos konkurso fotopasakojimo kategoriją. Visas ciklas dabar eksponuojamas pirmą kartą.


A. Repšys, vienas pirmųjų Lietuvoje meninei fotografijai ėmęs naudoti dronus, menotyrininko Virginijaus Kinčinaičio teigimu, „dronų fotografijai suteikia naujų impulsų, šlifuoja techniką, optiką, vaizdo prasmę, ieško už estetinio grožio slypinčių prasmingų formų derinių, netikėtų sekų, teminio cikliškumo“.


Nuotraukos: Andrius Repšys. Iš ciklo „Balti medžiai“


Paroda Fotografijos galerijoje veiks iki vasario 25 dienos.

Panevėžio miesto dailės galerijos informacija


コメント


bottom of page