top of page
  • Writer's pictureCikados

„ArtVilnius‘20” performansų erdvė: nuo stiklinės karantino dėžės iki atominių megztinių

Penktadienį, spalio 2 dieną, Vilniuje, „Litexpo“ prasidedanti tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘20” meno gerbėjus pakvies į performansų erdvę, kurioje kūriniais apie šio laiko skaudulius kalbės garsūs Lietuvos menininkai – Monika Dirsytė, Evaldas Jansas, Augustas Serapinas, Dr.GoraParasit ir Rūta Matulevičiūtė.

Šiais metais „ArtVilnius‘20” performansų bus ypač gausu, ne vienerius metus šį žanrą renginio ogranizatoriai aktyviai įsileidžiama į mugės programą. „ArtVilnius’20 performansus rodys Lietuvos menininkai kaip Evaldas Jansas, Augustas Serapinas, Monika Dirsytė, Rūta Matulevičiūtė meno fondas „Lewben Art Foundation” pristatys menininkės menininkės Dr. Gora Parasit pasirodymą.

„Meno mugės lankytojai turės labai gerai susidėlioti trijų dienų „ArtVilnius‘20” programą, kad viską spėtų pamatyti. Kai kurių performansų laikai net nebus įrašyti į mugės programą, juos lankytojas neplanuotai patirs, susidurs atvykęs į mugę”, – teigė meno mugės vadovė Diana Stomienė.

Garsiai, ryškiai, drąsiai ir, žinoma, provokuojančiai į „ArtVilnius‘20” performansų erdvę žengia performanso meno pradininkas Lietuvoje Evaldas Jansas. Menininkas kūnišką performansą „Savinantis kitą“ mugėje pristatys kartu su aktore Kristina Švenčionyte ir muzikantais Deiviu Davainiu bei Juozu Milašiu; performansas vyks sekmadienį, 16.30 val.


„Lewben Art Foundation“ mugėje šiemet pristato Dr. GoraParasit performanso – gyvosios skulptūros „Tristan&Isolde“ premjerą. Gyvojoje instaliacijoje, kurią galima vertinti ir kaip spektaklį, ir kaip vizualiojo meno kūrinį, skambės soprano Jekaterinos Bezumenko atliekama arija „Liebestod“ ir berlyniečio DJ Zentralmusterio elektroninė orkestrinės muzikos aranžuotė. Kurti šį performansą menininkei padėjo dramaturgas Erikas Zielke, scenografijos/skulptūros asistentė Emilija Paciūnaitė, aktoriai ir šokėjai. Performansas penktadienį prasidės 17.30, šeštadienį – 14 ir 17, o sekmadienį – 13 ir 15 valandomis.

Dr. GoraParasit performansas. ArtVilnius organizatorių nuotrauka
Dr. GoraParasit performansas. ArtVilnius organizatorių nuotrauka

Lietuvą Venecijos meno bienalėje atstovavęs, „Frieze London“ ir „Riboca meno bienalės dalyvis, menininkas Augustas Serapinas pristatys performanasą „Jelena ir Vera“. Kaip pasakoja menininkas, jis paprašė dviejų moterų iš Visagino, anksčiau dirbusių atominėje elektrinėje, numegzti megztinius, kurių raštas – kaip branduolinio reaktoriaus grafitinis klojinys. Meno mugėje vienos salės savanoriai vilkės mano megztiniais.

Žiūrovų geriausia „ArtVilnius’15” menininke paskelbta Monika Dirsytė šių metų mugėje parodys du performansus. Pirmasis, „Pan/demos”, visos mugės metu, su trumpomis pertraukomis, menininkę čia bus galima pamatyti įkalintą stiklinėje dėžėje.

Monika Dirsytė. Performansas Pan_demos. ArtVilnius organizatorių nuotrauka
Monika Dirsytė. Performansas Pan_demos. ArtVilnius organizatorių nuotrauka

Žurnalo „Žmonės“ stende spalio 2 dieną, penktadienį, 16 valandą, šeštadienį 14 valandą, o sekmadienį 12 valandą bus galima pamatyti Monikos Dirsytės performansą „Kamuolys“. Ne tik pamatyti, bet ir patiems tapti jo veikėjais, performanso dalimi. „Šiandien įprasta kalbėti apie laisvę, apie nepriklausymą nuo nieko, tik nuo paties savęs, bet kas gi formuoja mūsų asmenybę? Argi ne aplinka, aplinkybės ir kiti žmonės, nuo kurių mums nepasiseka atitrūkti?“ – klausia prieš žiūrovus apnuoginti savo sielą nebijanti menininkė.

Monikos Dirsytės performansas Kamuolys. ArtVilnius organizatorių nuotrauka
Monikos Dirsytės performansas Kamuolys. ArtVilnius organizatorių nuotrauka

Menininkės Rūtos Matulevičiūtės performansas „Hot Salon“ vyks kasdien, be konkretaus numatyto laiko, spontaniškai įtraukiant lankytojus į performanso veiksmą. „Hot Salon“ – tai performatyvus nagų salonas-instaliacija, kurią įkvėpė populiarioji kultūra, vartotojiškumas, memai ir ekologinės bei politikos aktualijos. Mugės lankytojai turės galimybę bet kuriuo metu išmėginti performanso-salono paslaugas.

Rūtos Matulevičiūtės performansas „Hot Salon“. ArtVilnius organizatorių nuotrauka
Rūtos Matulevičiūtės performansas „Hot Salon“. ArtVilnius organizatorių nuotrauka

Penktadienis. Spalio 2d


Monika Dirsytė performansas „Pan/demos“. 4 salė Augustas Serapinas. Performansas „Jelena ir Vera“. 4 salė

16.00 Monika Dirsytė. Performansas „Kamuolys“. Stendas 5.29

Šeštadienis. Spalio 3d

Monika Dirsytė performansas „Pan/demos“. 4 salė Augustas Serapinas. Performansas „Jelena ir Vera“. 4 salė Rūta Matulevičiūtė. Performansas „Hot Salon“. 4 salė 14.00 val. Monika Dirsytė. Performansas „Kamuolys“. Stendas 5.29 14.00-14.20 „Lewben Art Foundation“ pristato: Dr.GoraParasit „Tristanas ir Izolda“. 4 salė 17.00-17.20 „Lewben Art Foundation“ pristato: Dr.GoraParasit „Tristanas ir Izolda“. 4 salė

Sekmadienis. Spalio 4d

Monika Dirsytė performansas „Pan/demos“. 4 salė Augustas Serapinas. Performansas „Jelena ir Vera“. 4 salė Rūta Matulevičiūtė. Performansas „Hot Salon“. 4 salė

12.00 val. Monika Dirsytė. Performansas „Kamuolys“. Stendas 5.29 13.00-13.20 „Lewben Art Foundation“ pristato: Dr.GoraParasit „Tristanas ir Izolda“. 4 salė 15.00-15.20 „Lewben Art Foundation“ pristato: Dr.GoraParasit „Tristanas ir Izolda“. 4 salė 16.30-16.50 Evaldo Janso performansas ,,Savinantis kitą“. 4 salė


11-oji meno mugė „ArtVilnius’20“ vyks spalio 2-4 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Mugė lankytojų su iš anksto „Tiketa“ įsigytais elektroniniais bilietais lauks penktadienį nuo 14 iki 20 valandos, šeštadienį nuo 11.30 iki 19 valandos ir sekmadienį nuo 11.30 iki 18 valandos. „ArtVilnius’20” finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, globoja – Vilniaus miesto savivaldybė, mecenatas – advokatų kontora „Cobalt”.


Kommentare


bottom of page