top of page
  • Writer's pictureCikados

Gabija Pritkovaitė | „Adonta ta melê“ | Pamėnkalnio galerija


Birželio 12 d., trečiadienį, 19 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma jaunosios kartos tapytojos Gabijos Pritkovaitės kūrybos paroda „Adonta ta melê“. Tai – baigiamųjų darbų parodų ciklo „Graduation Show“ dalis, bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija. 


Gabija Pritkovaitė. 55. 180x170 cm, aliejus ant drobės, 2023
Gabija Pritkovaitė. 55. 180x170 cm, aliejus ant drobės, 2023

Parodos pavadinimas – „Adonta ta melê“ (gr. „Jos vis dar skambančios sakinių galūnės“) – tai nuoroda į graikų mitologijoje aprašytą kalnų nimfą Echonę ir jos prakeiksmą kartoti kitų ištartus žodžius, paliekant tik nutrūkusias jų pabaigas. Jos figūra veikia kaip metafora, nusakanti dabarties būvį ir kultūrą, kai dėl vaizdų bei informacijos pertekliaus tampa neįmanoma kalbėti savais žodžiais, gyventi savomis patirtimis, regėti savais vaizdais. Šis pasikartojantis aidas tampa kalbėjimo ir matymo būdu, kuris, viena vertus, siekia skirtumo, tačiau labiausiai – visiškai nutilti, ištirpti akloje tapybos šviesoje. 


Gabija Pritkovaitė. ŠOKOLADINIS ŽVILGSNIS. 170x150 cm, aliejus ant drobės, 2024
Gabija Pritkovaitė. ŠOKOLADINIS ŽVILGSNIS. 170x150 cm, aliejus ant drobės, 2024

Gabija Pritkovaitė: „Tapyboje ieškau vietos, kurioje nebėra jokios atminties, jokio konteksto ar patirties, tik amžinai besitęsianti dabartis. Aidas skamba apleistose tapybos erdvėse, vaizduose be konteksto, patirtyse be atminties. Apleisti yra interjerai, kuriuose žolė auga ant sienų. Apleistas yra veidrodžio atspindys, nerandantis fotografo atvaizdo. Apleistas ir ilgesys, kuris nebeatpažįsta savo namų. 

Į tapybą žiūriu kaip į laikišką patirtį, kurioje esame priversti patys inicijuoti jos pradžią ir pabaigą. Žiūrovas taip pat yra kviečiamas pasiklysti šiose erdvėse, pamesti raktus nuo seniai atpažįstamų savo namų durų ir į vidų žvilgčioti įsibrovėlio akimis. Šis pasimetimas padeda save atpažinti iš naujo, užpildyti erdves nutylančiu šnarėjimu, aidu, kuris, tikiu, ir padės išeiti iš spirališko vaizdų pasikartojimo. 

Eiti ir eiti melsvomis tapybos oranžerijomis, žvilgsniu ištirpti medžių lapuose šnarančioje šviesoje. Eiti ir galbūt nieko neprieiti. Nieko neatpažinti. Nieko nesugrąžinti. Nieko neišgirsti. Tik pamatyti.“


Gabija Pritkovaitė. LENGVAS ORAS. 200x180 cm, aliejus ant drobės, 2024
Gabija Pritkovaitė. LENGVAS ORAS. 200x180 cm, aliejus ant drobės, 2024

<><><><><>


Parodos rengėjas: Pamėnkalnio galerija

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos dailininkų sąjunga

Partneris: Vilniaus dailės akademija

Paroda vyks iki liepos 3 d. Parodos lankymas – nemokamas

Galerijos darbo laikas: II–V 11–19, VI 11–16

Comments


bottom of page