top of page
  • Writer's pictureCikados

Galerijoje „Meno Niša“ – estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Sostinės galerija „Meno Niša“ nuo lapkričio 6 dienos visus kviečia į vienos ryškiausių Estijos menininkių Maarit Murka personalinę parodą „Realios situacijos taikinys“, pažymėsiančią 18-tąjį „Meno Niša“ gimtadienį. Išgarsėjusi savo fotorealistine tapyba, menininkė parodoje vėl trins ribas tarp tikrovės ir jos reprezentavimo, o kūrinių modeliai – tuščios erdvės, gyvūnai ir jų būsenos, susitiks su parodos lankytojais.

Maarit Murka  ,,Gyvuliškas instinktas“ (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm.
Maarit Murka ,,Gyvuliškas instinktas“ (detalė) 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm.

Jaunosios Estijos menininkų kartos atstovė Maarit Murka yra surengusi 30 autorinių ir sudalyvausi virš 50 grupinių parodų tiek Estijoje, tiek užsienyje. Jos darbų yra įsigijęs privatūs bei vieši Estijos ir tarptautiniai meno kolekcinininkai.

Maarit Murka – tapytoja nuolat plečianti ir papildanti šios medijos ribas, tiek medžiagiškai tiek atmosferiškai: objektais, garsu, kvapu. Jos fotorealistinė ir hiperrealistinė tapyba dėl technikos meistriškumo, juodai balto kolorito, kinematografiškų kadruočių gali būti skaitoma kaip fotografija. Kinas yra menininkei svarbi tema, baigusi Estijos ir Helsinkio dailės akademijas, Maarit Murka tęsia antrąjį magistro laipsnį Baltijos kino ir medijų mokykloje.

Maarit Murka. Menininkės archyvo nuotrauka
Maarit Murka. Menininkės archyvo nuotrauka

Kaip teigė „Meno Niša“ vadovė Diana Stomienė, Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ („Realistic target situation“) galerijos erdvėms buvo specialiai kuriama net pusantrų metų. „Parodos koncepciją pradėjome derinti po meno mugės „ArtVilnius’19“, kur buvo pristatytas jos solinis projektas. Labai džiaugiamės, kad šia, specialiai galerijos erdvei kurta Maarit Murka paroda, pažymėsime ir 18-ąjį „Meno Niša“ gimtadienį”, – džiaugėsi galerijos vadovė.

Parodoje „Realios situacijos taikinys“ Maarit Murka pristatys tapybos darbų instaliaciją, kurioje kūriniai taps tarsi taikiniais. Pasirinkdama sudėtingą techniką, tapyba ant daugiasluoksnių organinio stiklo formų, tapybos kūriniuose, kuriuos galima vadinti objektais, ji sukuria optinę iliuziją, kuri trikdys ir neiškarto atskleis kūrinio turinį žiūrovui.

Maarit Murka paroda bus aktuali ir savo tematika, kurioje ne vienas įžvelgs ir šių dienų aktualijas, kuriose tikimasi, jog žmonės, kaip grupės sambūvio dalis, išliks vieningi. Tačiau kaip parodos koncepciją apibūdina parodos kuratorė Sonata Baliuckaitė, menininkė čia daugiau kalba apie būsenas, paskutiniu metu aktyviai analizuojant ir psichikos ligonių ar protinę negalią turinčių asmenų santykį tarp meno ir kasdienio gyvenimo procesų. Paroda buvo kuriama menininkams apskritai susirūpinus meno pasaulio dalyvių sveikata.

Maarit Murka ,,Escape room No. 2“ 2019. Instaliacija iš meno mugės ,,ArtVilnius19“
Maarit Murka ,,Escape room No. 2“ 2019. Instaliacija iš meno mugės ,,ArtVilnius19“

„Kaip ir ankstesniuose kūriniuose, kuriuose ji pati dažnai yra modelis, šiuose Maarit Murka neišvengia savianalizės, kūryba šiuo laikotarpiu jai tampa savotiška pabėgimo forma nuo baimių. Menininkė dabar laukia trečio kūdikio atėjimo, todėl susiduria su gimimo baime, o žmonės pandemijos akivaizdoje dabar bijo net savo artimųjų, tarpusavio santykiuose jaučiama nuolatinė įtampa, kuri neleidžia vystytis, augti, rizikuoti; tuo tarpu nauja moteris laukia pasaulio patyrimo. O menininkė laukia labai asmeniško (gimimo) ir kito - labai viešo (parodos atidarymo, pristatymo visuomenei) įvykio“, – pasakoja Sonata Baliuckaitė, pridurdama, kad Maarit Murka kūriniai labai delikačiai žaidžia su mūsų akimis; žiūrint į juos, reikia pasirinkti tam tikras perspektyvas, kad atrastumėte tarp sluoksnių pasislėpusius personažus.

Maarit Murka  ,,Gyvuliškas instinktas“ (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm.
Maarit Murka ,,Gyvuliškas instinktas“ (detalė) 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm.

Tačiau šį kartą „Realios situacijos taikinys“ kūriniuose modelis ne pati menininkė, o gyvūnai, žvėrys ir jų būsenos susitiks su žiūrovais. Maarit Murka bus parodos stebėtoja, dalyvausianti parodoje virtualiai, per ekraną akistatoje su žiūrovų reakcijomis.


Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ galerijoje „Meno Niša“ veiks nuo lapkričio 6 iki 28 dienos. Galerijos darbo laikas II-V 12-18 ir VI 12-16 val. Parodos projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė. Parodos rėmėjai – Kräftwärk ir KLG Eesti AS.


Galerijos ,,Meno Niša“ informacija.

Comments


bottom of page