top of page
  • Writer's pictureCikados

Istoriniame Vilniaus pastate įsikūręs biuras-galerija rengs visuomenei atviras ekskursijas

Vilniaus senamiestyje įsikūręs unikalus biuras-galerija „D9 – Artsy Office“ nuo spalio atveria savo duris vilniečiams ir miesto svečiams. Šiuo metu čia eksponuojama beveik 200 privataus meno fondo „Lewben Art Foundation“ kolekcijos šiuolaikinio Lietuvos ir užsienio meno kūrinių.


Cindy Sherman. Be pavadinimo #318, 1996 Kaido Ole. Visi kartu I, 2018
Cindy Sherman. Be pavadinimo #318, 1996 / Kaido Ole. Visi kartu I, 2018

Po įspūdingos renovacijos šiemet atidarytame „D9 – Artsy Office“ pastate susibūrė visos „Lewben“ grupės įmonės, tarp kurių yra ir meno fondas. Nuo šiol išskirtinėse architektūros erdvėse rengiamos ekskursijos, kuriose dalyvauti galės visi, norintys iš arti pamatyti pasaulinį pripažinimą pelniusius meno kūrinius. Ekskursijas, kurias ves „Lewben Art Foundation“ komandos nariai ir savanoriai, nuspręsta organizuoti ne tik pastebėjus visuomenės susidomėjimą, bet ir siekiant meno gerbėjams parodyti retai matomus meno darbus.

„Pirmą kartą „D9 – Artsy Office“ duris viešai atvėrėme šiemet, dalyvaudami „Open House Vilnius“ programoje. Mūsų džiaugsmui, renginys pritraukė itin daug lankytojų, o atėjusieji aktyviai įsitraukdavo į ekskursijas. Be to, vis dažniau mūsų klausia apie galimybę individualiai aplankyti unikalias erdves. Nusprendėme, kad ekskursijos yra puiki galimybė jiems ateiti į svečius, o mums gyvai pristatyti „Lewben Art Foundation“ kolekcijos kūrinius“, – teigia „Lewben Art Foundation“ direktorė Ugnė Bužinskaitė.


Kaido Ole. Visi kartu I, 2018 Andres Serrano. Auksinis Kristus, 1986 Krystian Truth Czaplicki. Šią vasarą dažnai pagalvodavau apie tave, 2018
Kaido Ole. Visi kartu I, 2018 Andres Serrano. Auksinis Kristus, 1986 / Krystian Truth Czaplicki. Šią vasarą dažnai pagalvodavau apie tave, 2018

Senojoje ir naujojoje pastato dalyse eksponuojami meno darbai, sukurti pasaulinio garso meno kūrėjų, tarp kurių – Cindy Sherman, Andresas Serrano, Teresa Margolles, Jake’as ir Dinosas Chapmanai bei kiti. Šalia jų pristatomi garsūs Lietuvos menininkai – nacionalinės premijos laureatas Deimantas Narkevičius, Venecijos meno bienalėje dalyvavę Robertas Narkus bei duetas „SetP Stanikas“, tapytojai Patricija Jurkšaitytė, Andrius Zakarauskas, Eglė Karpavičiūtė, Jolanta Kyzikaitė, taip pat lietuvių dailės klasikai Jonas Rimša, Vytautas Kasiulis, Pranas Domšaitis ir Viktoras Vizgirda bei daugybė kitų. Viena iš pastato dalių yra dedikuota Lietuvos fotografijos klasikams. Joje pristatomi ikoniniais tapę Antano Sutkaus, Vito Luckaus, Aleksandro Aleksandravičiaus ir Vaclovo Straukos darbai.

Moderniame priestate įrengtas ir atvirą erdvę kuriantis atrijus suteikia galimybę eksponuoti didesnės apimties kūrinius. Šiuo metu čia pristatomos Indrikio Gelzio, Zuzos Golinskos, Rūtos Jūsionytės bei Mato Janušonio skulptūros ir Marcelio Dzamos instaliacija.

Nuolat augančią šiuolaikinio meno kolekciją sudaro įvairių medijų kūriniai: tapyba, skulptūra, fotografija, videomenas, instaliacijos ir performansai. Šiuo metu čia saugoma daugiau nei 1500 kūrinių, kurie reprezentuoja per 300 Lietuvos ir užsienio menininkų. Dalį kolekcijos darbų lankytojai galės išvysti „Lewben Art Foundation“ privačiame šiuolaikinio meno centre, kuris Vilniuje, Bernardinų gatvėje, planuojamas atidaryti 2024-ųjų pabaigoje.


Matas Janušonis. Požiūrio kampas, 2018 Patricija Jurkšaitytė. Leonardo da Vinci. Paskutinė vakarienė, 2014
Matas Janušonis. Požiūrio kampas, 2018 Patricija Jurkšaitytė / Leonardo da Vinci. Paskutinė vakarienė, 2014

„D9 – Artsy Office“ – tai Lietuvos kultūros paveldas, kurį sovietmečiu buvo stengiamasi sunaikinti, tačiau renovacijos metu pavyko atkurti. XIX amžiuje iškilęs pastatas yra ypatingas savo architektūra ir senovinėmis interjero detalėmis, kurios kartu su modernaus dizaino elementais kuria unikalią sintezę tarp naujojo ir senojo pastato gyvenimų. Šias erdves 2022 metais suprojektavusi Lietuvos architektų komanda IMPLMNT atkūrė ir išsaugojo senosios pastato dalies autentiką: ypač vertingą polichrominę lubų ir sienų tapybą, tapusią pagrindiniu atradimu, lipdinius, stalių dirbtas filingines duris ir langų rėmus, ąžuolinio parketo fragmentus. O namo fasadas išliko beveik nepakitęs nuo XX amžiaus pradžios, todėl yra vienas ryškiausių moderno architektūros pavyzdžių Vilniuje. Pastatas įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą.


Rūta Jusionytė. Pereiti blogį, 2008 Teresa Margolles. La Esperanza, 2014
Rūta Jusionytė. Pereiti blogį, 2008 / Teresa Margolles. La Esperanza, 2014

„Senojoje pastato dalyje daugiausia dėmesio skirta autentiškų istorinių elementų išsaugojimui ir jų eksponavimui. O naujasis pastato priestatas įdomus savo erdvine struktūra – centrinėje dalyje suformuotu atrijumi su įstiklintu stogu. Čia įkurdinta didelė ekspozicijų ir renginių erdvė, kurią supa darbo kabinetai, išdėstyti per visus tris pastato aukštus. Juos skiria tik berėmė stiklo vitrina, todėl ir kabinetuose eksponuojami kūriniai matomi vaikštant galerijomis“, – taip apie savo darbą yra pasakoję „IMPLMNT architects“ architektai Aurimas Syrusas ir Greta Šidlauskaitė.


<><><><><>


Artimiausios ekskursijos po istoriniame Vilniaus pastate įsikūrusio „D9 – Artsy Office“ meno erdves – spalio 26 ir lapkričio 16 dienomis. Bilietus parduoda kakava.lt.


Nuotraukų autorius Darius Petrulaitis

댓글


bottom of page