top of page
  • Writer's pictureCikados

Jono Meko vizualiųjų menų centras kviečia patirti 99 nutikimus

Ar tikite, kad meną gali kurti kiekvienas? Tai įrodyti jums pabandys amerikiečių FLUXUS atstovas Ken Friedman, virtualiai atidaręs savo parodą „99 Events/99 Nutikimai“. Kone septynis dešimmečius kurtoje parodoje – 99 trumpi scenarijai–instrukcijos, kuriuos įgyvendinti kviečiamas kiekvienas juos perskaitęs lankytojas.


„Šia paroda suteikiame galimybę konceptualaus meno mėgėjams Lietuvoje jausti pasaulinį šio meno pulsą, nes Ken Friedman „99 Nutikimus“ šiemet pristato viso pasaulio populiariausiose galerijose – paroda jau eksponuota Niujorke, Velingtone Naujojoje Zelandijoje ir Šanchajuje Kinijoje. Taigi su šia paroda tiek Jono Meko vizualiųjų menų centras, tiek Vilnius ir Lietuva atsiranda pasauliniame FLUXUS judėjimo žemėlapyje“, – sako Vilniaus Užupyje įsikūrusio Jono Meko Vizualiųjų menų centro (JMVMC) direktorius Gintaras Sodeika.

Pasak jo, paroda, nors pradėta planuoti dar pernai, pagal savo instaliavimo būdą itin tinkama šiandienos aplinkybėmis, kai dėl pandemijos yra apribotas judėjimas visame pasaulyje – mat jos eksponatų nereikia fiziškai gabenti. „Parodą sudaro 99–nios nedidelės apimties popieriaus lapuose išspausdintos instrukcijos, pagal kurias žiūrovas kviečiamas atlikti kažkokį paprastą ar keistą veiksmą, pavyzdžiui, pirmąją pavasario dieną nušveisti skulptūrą, supakuoti paprastą daiktą ar tiesiog stebėti tylą“, – parodos kūrinių koncepciją atskleidžia G. Sodeika. Tokiu būdu K. Friedman mums parodo, kaip menas gali tapti protiniu žaidimu, kuriame vaizduotė gali laisvai keliauti tuomet, kai mūsų kūnai to daryti negali. Panašus požiūris itin būdingas visiems FLUXUS judėjimo atstovams, pirmenybę teikiantiems ne daiktams, o tam, kaip žmonės tuo daiktus patiria.


JMVMC eksponuojami „99 Nutikimai“ sukurti laikotarpiu nuo 1956–ųjų iki 2019–ųjų. Pradėti kurti dar FLUXUS priešaušryje, šio judėjimo dalimi jie tapo kiek vėliau: Jurgiui Mačiūnui sužinojus apie šešiolikmetį K. Friedman, J. Mačiūnas pakvietė jį į FLUXUS judėjimą ir taip jis tapo jo jauniausiu nariu bei atstovu JAV Vakaruose. K. Friedman daug metų artimai dirbo ne tik su J. Mačiūnu, bet ir kolaboravo su ryškiausiais FLUXUS meno atstovais: Nam June Paik ir Milan Knizak. Menininko darbai eksponuoti tokiose prestižinėse vietose kaip Modernaus meno muziejus (MoMA) ir Gugenheimo muziejus Niujorke, „Tate Modern“ galerija Londone, „Hood“ dailės muziejus Dartmute (JAV) ir „Staatsgalerie“ galerija Štutgarte.

G. Sodeikos teigimu, nors pradėta kurti dar šeštajame dešimtmetyje, paroda aktuali ir šiandien. „Pacituosiu Jono Meko žodžius, kad FLUXUS idėja yra kur kas platesnė nei hepeningai, atlikti prieš penkiasdešimt metų. FLUXUS yra požiūris į mus supančius dalykus – linksmas, žaidybiškas ir aktualus ir šiandien, jei žiūrime į jį nepaviršutiniškai“, – teigia JMVMC vadovas.


Paroda „99 Events / 99 Nutikimai“ veiks iki rugsėjo 1 d. Parodą remia Lietuvos Kultūros Taryba.

Nuotraukų autorė: Smiltė Budėnaitė.

----

Jono Meko vizualiųjų menų centras (JMVMC) – 2007 m. įkurta viešoji įstaiga, sauganti pasaulinio garso FLUXUS menininkų Jurgio Mačiūno ir Jono Meko kūrybinį palikimą. Menų centro kolekciją sudaro apie 2600 eksponatų – tai yra trečia pagal dydį FLUXUS kolekcija pasaulyje po Niujorko Moderniojo meno muziejaus ir Štutgarto valstybinės galerijos. JMVMC siekis – ne tik saugoti FLUXUS palikimą, bet ir populiarinti kino klasiką, intelektualųjį, dokumentinį ir nacionalinį kiną bei vaizdo meną; taip pat ieškoti, atrasti ir pasauliui parodyti jaunų Lietuvos vizualistų darbus.

Comments


bottom of page