top of page
  • Writer's pictureCikados

Leipcige rengiamos tarptautinės dizaino mugės garbės viešnia - Lietuva

Spalio 23–25 dienomis tarptautinėje „Grassi“ dizaino mugėje Leipcige Lietuva dalyvauja kaip garbės viešnia. Griežtai besilaikančios pandemijos laikų reikalavimų, bet neatšauktos mugės lankytojai turės galimybę susipažinti su plačiu Lietuvos dizaino spektru. Taikomosios dailės muziejuje „Grassi“ vyksiančios mugės dėmesio centre atsidurs 23-jų Lietuvos kūrėjų baldai, interjero aksesuarai, juvelyrika, stiklo objektai.

Lietuvos dalyvavimą „Grassi“ dizaino mugėje organizuoja Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos dizaino forumas ir galerija „Vartai“.

„Dizaino mugė Leipcige yra kone vienintelis didesnis tarptautinis kultūros renginys Europoje ir vienas iš nedaugelio pasaulyje, kuris nėra atidėtas ar atšauktas. Lietuvos kultūros institutui šiemet teko pakeisti nemažai kultūros sklaidos užsienyje planų: pavyzdžiui, neįvyko knygų mugės Leipcige, Londone ir Bolonijoje, Frankfurto knygų mugė persikėlė į skaitmeninę erdvę, atšaukta visa eilė festivalių. Todėl „Grassi“ mugė šiemet yra išskirtinis „gyvo“, prie dabartinių apribojimų prisitaikiusio renginio pavyzdys. Tik keli dizaineriai vyksta į Leipcigą pristatyti savo kūrinių, tačiau tikimės, kad liekantiems Lietuvoje puikiai atstovaus jų kūriniai “, – teigia Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

Lietuvos kultūros institutas pristato Grassi dizaino mugėje septynių dizainerių, laimėjusių gegužę surengtą konkursą, kūrinius. Inga Likšaitė Leipcige eksponuos tris darbus iš serijos „Body of Work“ (skaitmeninis siuvinėjimas ant drobės). Rokas Dovydėnas siunčia instaliaciją iš žiestų, pieštuku dekoruotų vazų. Dizaino žinovai galės apžiūrėti Aušrinės Augustinaitės kolekciją „radii“, kurią sudaro valgomojo ir kavos staliukai bei trijų dydžių lietos keramikos vazos, taip pat Eglės Čėjauskaitės bei Ievos Grigienės juvelyrikos darbus, Rūtos Indriūnaitės vazas bei kalėdinius žaisliukus, Antano Gerliko stiklo objektus.

Eglė Čejauskaitė ,,Skarelė“
Eglė Čejauskaitė ,,Skarelė“

Lietuvos dizaino forumas Grassi dizaino mugės lankytojams pristatys išskirtinai mugei kuruotą kolekciją „12 lietuviško dizaino kėdžių“, kurią įkvėpė klasikinis sovietmečio juodosios satyros romanas. Kaip ir Iljos Ilfo bei Jevgenijaus Petrovo kūrinyje, kiekviena parodoje eksponuojama kėdė turi savo istoriją ir charakterį – naivi, judri, santūri ar atkartojanti senų laikų fragmentus. Šį neatsiejamą žmogaus daiktinės aplinkos elementą, kuris daugeliui dizainerių tampa kūrybiniu iššūkiu ir meistrystės įrodymu, kolekcijoje pristatys Etc.etc. (EMKO), Dalius Razauskas (Kitaip), Justinas Žlioba, Marija Puipaitė (IDDO), Marija Ščerbakovaitė–Gruzbarzdė, Mindaugas Žilionis, MUISTA, Nauris Kalinauskas, Pušku pušku, Simonas Tarvydas (INDI), Sedes Regia, Žilvinas Stankevičius.

„Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu turime galimybę Leipcige pirmą kartą pristatyti išskirtinę lietuviško dizaino kėdžių kolekciją, puikiai atspindinčią Lietuvos kūrėjų įvairiapusiškumą bei potencialą. Šiandieniniame mūsų gyvenimo etape, pandemijos metu, išsitrynė ribos tarp namų ir darbo. Šia „Dvylikos kėdžių kolekcija“ norime parodyti netikėčiausius kėdžių sprendimus, kurie gali būti ir patogūs, ir pritaikyti įvairiausioms erdvėms, kuriose mes randame vietos darbuotis, ilsėtis, bendrauti. Atrinkome geriausius darbus, kuriuos kūrė pripažinti dizaino profesionalai bei jaunieji pradedantys dizaino kūrėjai“, – teigia Lietuvos Dizaino forumo vykdančioji direktorė Gabija Vanagė.

Galerija „Vartai“ dizaino mugėje pristatys Martyno Kazimierėno baldų ir šviesos instaliaciją „Asmeninis saulėlydis“, Pauliaus Vitkausko „Neužsidarančią lentyną“ ir kėdę „Ku-dir-ka“ bei dvi naujausias Vytauto Gečo ir Marijos Puipaitės baldų kolekcijas „Envisioned Comfort“ ir „Romantika ir gravitacija“.

Marija Puipaite & Vytautas Gecas ,,Envisioned Comfort Saddle Chair“. Dariaus Petrulaičio nuotrauka
Marija Puipaitė & Vytautas Gečas ,,Envisioned Comfort Saddle Chair“. Dariaus Petrulaičio nuotrauka

„Grassi“ dizaino mugė yra tarptautinis dizaino profesionalų ir mėgėjų traukos taškas. Mugė yra kartu ir šiuolaikinio dizaino paroda, ir prekybos erdvė. Čia pristatomi unikalūs objektai arba mažos daiktų serijos, taip pat išskirtiniai industrinio dizaino pavyzdžiai. Ekspozicijose – tekstilės, mados, juvelyrikos, keramikos, stiklo, baldų, metalo, odos, popieriaus, žaislų ir kitų dizaino bei taikomosios dailės sričių objektai.

1920 m. įkurtos „Grassi“ dizaino mugės tradicija buvo atnaujinta 1997-aisiais ir vyksta kasmet spalio pabaigoje Taikomosios dailės muziejuje „Grassi“.

Comments


bottom of page