top of page
  • Writer's pictureCikados

Lietuva tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje

Kovo 21-24 dienomis Lietuvos kultūros institutas, bendradarbiaudamas su Lietuvos leidėjų asociacija ir literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“, pristato Lietuvą tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje. Italijoje vykstantis svarbiausias pasaulyje vaikų literatūros ir leidybos renginys duris atveria po dvejų pandeminių metų pertraukos. Iliustruotojų programoje dalyvaus dailininkės, knygų autorės Ieva Babilaitė, Rasa Jančiauskaitė ir Aušra Kiudulaitė – visos kartu dar žinomos kaip „Grupė O!“ – ir unikalių knygiukų sumanytoja, rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zylė. Menininkės pristatys Lietuvoje gimusias išskirtines inciatyvas, ves profesionalams skirtus kūrybinius užsiėmimus, susitiks su Bolonijos vaikais.

„Grupė O!“
„Grupė O!“

Kovo 21 d. 17.30 val. Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos leidėjų asociacija rengia Ukrainos palaikymo akciją Lietuvos nacionaliniame stende (A192, 26 salėje). Kartu su Lietuvos rašytojais, iliustruotojais ir leidėjais kviečia užsienio partnerius susitikti Lietuvos stende, solidarizuotis su Ukrainos vaikų knygų kūrėjais ir leidėjais, aptarti, kokiais konkrečiais veiksmais leidybos ir literatūros laukas gali padėti Ukrainai.


Į mugę grįžta dalytis naujomis idėjomis


Kasmet Bolonijos vaikų knygų mugėje dalyvaujanti Lietuva yra matoma, o jos kūrėjai – atpažįstami ir vertinami. „Po dvejų metų pertraukos mugės organizatoriai ne tik džiaugiasi gausiu dalyvių iš visų žemynų dėmesiu, bet ir plečia mugės programą. Džiugu, kad joje Lietuvos knygų kūrėjai ir profesionalai ne tik stebėtojai – jie dalinasi savo patirtimi ir veda užsiėmimus savo kolegoms iš viso pasaulio“, – sako Instituto Programų ir projektų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė.

Lietuvos iliustruotojai dalyvaus specialioje programoje „The Illustrators Survival Corner“ (liet. – Iliustruotojų išgyvenimo erdvė). Ją kuruoja pasaulinio garso kūrybinių dirbtuvių ir meistriškumo klasių organizatoriai „Mimaster Illustrazione“, pernai, Instituto kvietimu, viešėję Vilniuje. Į programą įtraukti net 4 renginiai su Lietuvos menininkais. „Grupė O!“ ves kūrybines vidinio portreto kūrimo dirbtuves. 2020-ųjų Bolonijos knygų mugės vizualinį stilių sukūrusi R. Jančiauskaitė šia specialiose kūrybinėse dirbtuvėse dalysis išskirtine patirtimi, atskleis, kaip vyko kūrybinis procesas.

K. Zylė ir Latvijos iliustruotojas Mārtiņš Zutis ves meistriškumo pamoką „Knygiukai. Bendrai sukurtos istorijos iš Baltijos šalių“. Knygiukų kūrėjai atskleis, kaip 36 Lietuvos, Latvijos ir Estijos rašytojai, iliustruotojai sukūrė 18 mini knygelių įvairiomis žmogaus teisių temomis. Papasakos, kokius iššūkius teko įveikti trijų šalių kūrėjams ir kokią įtaką projektas padarė Baltijos šalių vaikų literatūros scenai.

Abu menininkai taip pat ves kūrybinį bendradarbystės užsiėmimą iliustruotojams, kurio metu padės iki tol nepažįstamiems kūrėjams suvienyti jėgas bendram kūrybiniam tikslui – istorijos pasakojimui. Baltijos šalių autorių sukurtus knygiukus iš viso pasaulio susirinkusiems knygų kūrėjams pristato „Vaikų žemė“, IBBY Latvijos skyrius ir Estijos vaikų literatūros centras.

„Po pirmojo lietuvių vaikų knygų rašytojus ir iliustruotojus subūrusio projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ (įvykusio 2020 m.) supratome, kad šis formatas svarbus ne tik vaikams, bet ir patiems kūrėjams. Net kelios istorijos išaugo ir tapo paveikslėlių knygomis, užsimezgė netikėtos draugystės ir bendri projektai. Tai labai įkvepia nesustoti, skleisti betarpiško rašytojų ir iliustruotojų bendradarbiavimo sumanymą visame pasaulyje, sudominti šio itin paprastai atsispausdinamo formato galimybėmis ir tarptautinę vaikų knygų kūrėjų bendruomenę. Bolonijos vaikų knygų mugė – puiki vieta ne tik supažindinti šio lauko profesionalus su mūsų ir kaimyninių šalių kūrėjų darbais, bet ir pakviesti juos prisijungti, inicijuoti panašius projektus savo šalyse. Ne mažiau svarbi užduotis ir pristatyti Baltijos šalių talentus, sudominti jų braižu užsienio agentus ir leidėjus“, – apie knygiukų kelionę į tarptautinę Bolonijos knygų mugės erdvę pasakoja K. Zylė.

Kotryna Zylė. Nuotraukos autorė Laura Vansevičienė
Kotryna Zylė. Nuotraukos autorė Laura Vansevičienė

Knygų autoriai nepamirš ir Bolonijos miesto auditorijos. Pirmąją mugės dieną „Grupė O!“ kurs kartu su Italijos moksleiviais. O priešpaskutinę – Bolonijos modernaus meno muziejuje MAMbo vyks knygiukų dirbtuvės, kurias ves K. Zylė ir M. Zutis, I. Babilaitė ir Estijos iliustruotoja K2RTE (Kärt Einasto), Latvijos rašytoja Agnese Vanaga ir Estijos iliustruotoja Kertu Sillaste. Kūrybinius susitikimus prestižinėje MAMbo erdvėje padėjo surengti kultūros atašė Italijoje Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė.


Tęsiama tradicija


Kaip ir kiekvienais metais, Institutas pakvietė karjerą pradedančius knygų kūrėjus ir kūrėjas vykti kartu į Bolonijos vaikų knygų mugę. Laimėtoją iš 29 kandidatų atrinko iškili komisija – Kęstutis Kasparavičius, Monika Vaicenavičienė, Agnė Dautartaitė-Krutulė. Jos sprendimu į vaikų knygų Meką šiais metais vyksta Simona Jurčiukonytė. Menininkė tikisi ne tik susipažinti su kolegomis, pasisemti įkvėpimo, bet ir sudalyvauti portfolio peržiūrose, pristatyti savo kūrybines idėjas užsienio leidykloms ir sulaukti ekspertų įvertinimų.


Speciali misija – Ukraina


Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvos kultūros instituto iniciatyva 12 Baltijos šalių kultūros organizacijų kreipėsi į Frankfurto, Bolonijos ir Londono knygų mugių organizatorius, ragindamos sustabdyti bendradarbiavimą su Rusijos Federacijos institucijomis, atsakingomis už nacionalinį stendą šiose mugėse ir skatindamos visomis priemonėmis palaikyti Ukrainos knygų kūrėjus ir leidėjus. Atsiliepdami į raginimą didžiausių knygų mugių organizatoriai atsisakė nacionalinio Rusijos stendo ir viešai paskelbė palaikysiantys Ukrainos literatūros ir leidybos profesionalus savo renginiuose.

„Šiemet knygų mugėje turime ir kitą, ne mažiau svarbią misiją – padėti Ukrainai būti matomai ir girdimai, kai jos kūrėjai ir leidybos profesionalai kaip ir visi šios drąsios šalies žmonės kovoja už savo ir mūsų laisvę. Įkvepia, kad Bolonijos vaikų knygų mugės organizatoriai, bendradarbiaudami su Ukrainos knygų institutu, rengia ir specialią Ukrainos autorių knygų įvairiomis kalbomis ekspoziciją, kuri žiūrovus pasitiks vos įžengus į mugę“, – pasakoja R. Nanartavičiūtė.

Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos leidėjų asociacija nacionaliniame stende pristatys specialią ekspoziciją, supažindinančią su į lietuvių kalbą išverstomis Ukrainos autorių knygomis ir Lietuvos autorių knygomis, išleistomis ukrainietiškai. Lietuvos nacionaliniame stende taip pat bus teikiama informacija, kaip literatūros ir leidybos profesionalai gali palaikyti Ukrainą, dalijamos specialiai parengtos skrajutės. Jose raginama į tarptautines programas įtraukti Ukrainos knygų kūrėjus, juos kviesti pasisakyti renginiuose, versti Ukrainos autorių knygas į savas kalbas ir savos šalies literatūrą į ukrainiečių kalbą, dovanoti išverstas knygas karo pabėgėliams vaikams, ukrainiečių literatūra papildyti bibliotekų fondus, ieškoti kitų būdų remti ir palaikyti Ukrainą.


Jungtiniame stende naujausios knygos ir knygiukai


Nacionalinį Lietuvos stendą Bolonijos vaikų knygų mugėje įrengs Institutas ir Lietuvos leidėjų asociacija. Stende bus eksponuojama rinktinių Lietuvos autorių knygų vaikams kolekcija, sudaryta pagal naujausią 2020-2021 m. vaikų literatūros katalogą, kurį rengia Institutas ir IBBY Lietuvos skyrius. Stendo lankytojai taip pat galės apžiūrėti Baltijos šalių autorių sukurtų knygiukų kolekciją.

Katalogas 2022
Katalogas

Stende savo leidinius eksponuos ir su užsienio partneriais susitiks leidyklos „Alma littera“, „Aukso žuvys“, „Baltos lankos“ ir „Tikra knyga“, literatūros agentas Benas Bėrantas. Mugės metu, bendromis Lietuvos leidėjų asociacijos ir Taipėjaus knygų mugės pastangomis pirmą kartą organizuojama Lietuvos ir Taivano leidėjų dalykinių pasimatymų sesija.


Iš Bolonijos – į Londono knygų mugę


Balandžio 5-7 dienomis Lietuvos kultūros institutas šalies literatūrą ir iliustraciją taip pat pristatys tarptautinėje Londono knygų mugėje.


Lietuvos kultūros institutas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta biudžetinė įstaiga, savo veikla nuosekliai stiprinanti Lietuvos kultūros vaidmenį pasaulyje. Institutas tikslingai užsienyje pristato Lietuvos kultūrą ir profesionalųjį meną, didina kultūros ir meno kūrėjų, šių sričių specialistų ir organizacijų galimybes tarptautinėje erdvėje.

Comments


bottom of page