top of page
  • Writer's pictureCikados

Lina Misėkaitė ,,MAGDALENAI“

Kolekcijos herojė – knygnešė ir daraktorė Magdalena Bankaitė. Spaudos draudimo laikotarpiu (1864-1904) carinei valdžiai uždraudus spaudą lietuviškais rašmenimis, taikomos įvairios nutautinimo priemonės. Kaip atsakas į tai, prasideda nelegalus spaudos platinimas – knygnešystė, į kurią įsitraukia ir Magdalena Bankaitė.


Šis ir kiti spaudos draudimo laikotarpiu vykę procesai padeda suformuoti modernią lietuvių tautą, kuri šiuo metu susiduria su globalizacjos procesais: t.y. žmonių, idėjų, technologijų ir kultūrų mobilumas kiekvienai bendruomenei suteikia bendrų elementų, jas vienodina. Akivaizdi šio proceso išraiška – niveliuota žmonių apranga, iš kurios nebegalime spręsti apie etninę ar tautinę priklausomybę ar kultūrinę tapatybę.

Globalizacija yra negrįžtamas šiuolaikybės bruožas, tačiau jeigu tautinį unikalumą sutarsime laikyti vertybe, šie neigiami procesai gali būti mažinami. Savo darbe aš pateikiu siūlymą tą daryti pasitelkiant istorinę atmintį.

Kurdama kolekciją, selektyviai naudojau kelis tautinio drabužio elementus ir laisvai juos tranformuoju: skepetos virto viršutinių drabužių gobtuvais, delmonai ir prijuostės – kišenėmis. Panaudojau knygos motyvą: kišenių maišeliai, jų lįstelės, kelnių juosmuo įgavo knygos viršelio formą, o rankovių užsegimas klostuotas lyg užverstos knygos lapai.

Kolekcija yra monochrominė, balta. Pirminė asociacija mano nagrinėjamos temos prasme būtų knygos puslapis, tačiau ši spalva yra daugiaprasmė: su balta siejama šviesa, o kalboje mirusiam asmeniui įvardyti vartojamas žodžių junginys „šviesaus atminimo“, taigi mano šviesi kolekcija yra skirta šviesaus atminimo Magdalenai Bankatei.


„Mados infekcija“ > 2020 spalio 16, 17 d.

Traukinys iš Vilniaus centrinės geležinkelio stoties (Vilnius Naujoji - Vilnia) pajudės 18:10. Į peroną prašome atvykti ne vėliau 18:00. Traukinys vėluojančių nelaukia.

Renginio vieta: Dūmų g. 5, Naujoji Vilnia / Renginio pradžia 19:00 / durys atsidaro 18:30

Po renginio traukinys iš Naujosios Vilnios grįš į Vilniaus centrinę geležinkelio stotį.

Comments


bottom of page