top of page
  • Writer's pictureCikados

LNDM Pamario galerija Juodkrantėje vasaros sezoną pradeda Eglės Ridikaitės ir Kazės Zimblytės estetiniu dialogu

Nuo birželio 7 d. LNDM Pamario galerijoje (L. Rėzos g. 3) Juodkrantėje vyksta Eglės Ridikaitės paroda „Tarp“ ir Kazimieros (Kazės) Zimblytės darbų paroda „Kazės Zimblytės abstrakcijos: tarp nuotaikų ir pasaulio“.Menininkių estetinio dialogo centre – emocinės būsenos. Karo Ukrainoje laikotarpiu sukurtu ir nuolat pildomu darbų ciklu „Tarp“ E. Ridikaitė kalba apie šio įvykio sukeltas emocines būsenas. K. Zimblytės darbuose atveriama savita avangardinės dailės kalba, kurioje menininkė koliažų ir asambliažų technikomis įvaizdino savo nuotaikas. Parodos LNDM Pamario galerijoje veiks iki rugsėjo 29 d.  


LNDM Pamario galerija, Gintarės Grigėnaitės nuotrauka
LNDM Pamario galerija. Nuotraukos autorė Gintarė Grigėnaitė

„Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija tęsia kultūros misiją pajūryje. 2023-iaisiais pristatėme skirtingų kartų vyrų menininkų, Kosto Dereškevičiaus ir Lino Jusionio, parodas. Šiemet kviečiame pažinti dviejų moterų menininkių, Kazės Zimblytės ir Eglės Ridikaitės, estetinį dialogą. Parodas jungia menininkių emocinės būsenos, patirtys ir nuogąstavimai. Skirtingomis aplinkybėmis sukurti kūriniai atveria nuotaikų dramatizmą: kartais slogų, kartais pozityvų. Kviečiu visus Neringos gyventojus ir poilsiautojus pajusti šiuos nuotaikų kontrastus ir vasarą paįvairinti estetiniais patyrimais“, – sako LNDM Prano Domšaičio galerijos direktorė ir Pamario galerijos vadovė Skaistė Marčienė. 


Kazės Zimblytės avangardinės dailės kalba

Abstrakčiosios tapybos pradininkės K. Zimblytės paroda „Abstrakcijos: tarp nuotaikų ir pasaulio“ atveria žiūrovams savitą avangardinės dailės kalbą. Tapytoja kūrybines idėjas transformavo į išskirtinį plastinės raiškos modulį – skirtingomis abstrakčiomis kompozicinėmis struktūromis, tamsiomis arba šviesiomis spalvomis ant drobės, popieriaus ar kartono tapė aliejumi, akvarele, guašu, koliažų ir asambliažų technikomis klijavo drobės skiautes, popieriaus, odos, folijos lakštus ir taip perteikė emocines savo būsenas. 


Kazė Zimblytė, Keičiasi, 1985, LNDM
Kazė Zimblytė. „Keičiasi“. 1985, LNDM

K. Zimblytės itin kontrastingi plastiniai sprendimai atveria unikalių vizijų pasaulį, kuriame galima justi ir dvasinio vienišumo, ir realaus materialumo matmenį. Menininkei svarbus ir erdviškumo matmuo. Tapytų drobių pakraščiuose spalvos šviesėja arba tamsėja, kampuose priklijuojami blizgūs ar nulakuoti erdvių ribas praplečiantys popieriaus lakštai. Popierius ant drobės yra ta trapioji membrana, tarsi plaštakės sparnai jautri laikui, dulkėms ir fiziniam poveikiui. 


K. Zimblytė. Trimituoja. XX a. 8-9 deš. LNDM
K. Zimblytė. „Trimituoja“. XX a. 8-9 deš. LNDM

Eglės Ridikaitės naujausi kūriniai – pildomas karo Ukrainoje dienoraštis 

E. Ridikaitė karo Ukrainoje laikotarpiu sukurtu ir nuolat pildomu darbų ciklu „Tarp“ kalba apie šio įvykio sukeltas emocines, psichologines būsenas, apmąstymus ir asmenines patirtis. Šviesa – pagrindinė šio ciklo kūrinių veikėja. Naujausiuose menininkės darbuose šviesa įgyja dvejopą prasmę: ji kuria iliuzinę viltį, kad niekas nepasikeitė, ir kartu perteikia skausmingą suvokimą, jog tik tiek ir liko iš sudužusio pasaulio. 


Eglė Ridikaitė, Pabandymai ant tamsaus fono IV, 2024
Eglė Ridikaitė. „Pabandymai ant tamsaus fono IV“. 2024

Paveiksluose, iš pirmo žvilgsnio perteikiančiuose pozityvią, žaismingą, net svajingą kasdienę atmosferą, tvyro, regis, apčiuopiama įtampa, sąstingis, baimė ir traukimasis. Tai būsena tarp buvusio ir esamo laiko, tarp ramybės, saugumo ir nerimastingos nežinios bei baimės. Toks dualizmas kuria siurrealistinio siaubo sapno nuotaiką ir tiesiogiai veikia žiūrovo pasąmonę.

Ciklo „Tarp“ kūriniai – svetimo ir kartu savo karo, kurį noromis nenoromis kariaujame savo protuose ir sielose, dienoraštis, tarpinės nuolatinės įtampos ir vidinio susigūžimo būsenos fiksavimas. E. Ridikaitė jį rašo savitu būdu – grafičio technika, kuri taip dera su Ukrainos karo barikadomis ir atsivėrusiomis išsprogdintų namų sienomis, kur dar matomi buvusio gyvenimo pėdsakai.


Eglė Ridikaitė, Viskas prasidėjo nuo vaivorykštės II,  2024
Eglė Ridikaitė. „Viskas prasidėjo nuo vaivorykštės II“. 2024

Parodas LNDM Pamario galerijoje visą vasarą lydės LNDM edukatorių ir restauratorių sukurta edukacinė programa vaikams, šeimoms ir suaugusiesiems


<><><><><>


Nuo 1976 m. Pamario galerijos erdvėje veikė Miniatiūrų muziejus. 2019 m. jis buvo pervadintas ir įgijo dabartinį pavadinimą. LNDM Pamario galerijoje jau surengtos palankiai kultūros profesionalų ir mėgėjų įvertintos menininkų Vido Pinkevičiaus (1949–2012), Nomedos Saukienės (g. 1957), Lino Julijono Jankaus (1946–2014), Jūratės Stauskaitės (g. 1947) kūrybos parodos, taip pat pristatytos parodos „Audra“, „Laikrodininkas“ ir kt. Nuo rudens iki ankstyvo pavasario galerijoje vyko projektas „Migruojantis muziejus“. Šio projekto renginių metu Neringos gyventojai ir kurorto svečiai buvo kviečiami į meno ir maisto degustacijas. 


<><><><><>


Parodų vizualas
Parodų vizualas

„Kazės Zimblytės abstrakcijos: tarp nuotaikų ir pasaulio“

Kuratorė Nijolė Nevčesauskienė

Koordinatorė Aurelija Malinauskaitė

Parodos architektė Ieva Glumac

Dizainerė Loreta UzdraitėRėmėja Neringos savivaldybė


<><><><><>


Eglė Ridikaitė „Tarp“ 

Kuratorė Algė Gudaitytė

Koordinatorė Aurelija Malinauskaitė

Dizainerė Loreta UzdraitėRėmėja Neringos savivaldybė

Comments


bottom of page