top of page
  • Writer's pictureCikados

Parodą „Tai, ko nėra“ pristatantis Jurgis Tarabilda: kūriniai turi būti žiūrimi, bet nesuprasti

Galerija „Meno niša“ rugpjūčio 29 d. naują sezoną pradeda su paroda „Tai, ko nėra“ – tai trečioji jaunosios kartos menininko Jurgio Tarabildos solo paroda. Prieš metus galerijoje surengta menininko paroda „Realybės šou“ siekė išjungti suvokimo automatizmą kasdienės tikrovės atžvilgiu. Šį kartą menininkas kviečia žiūrovą patirti parodą be konkrečios verbalizuotos įvesties.


J.Tarabilda yra Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros absolventas, 2017 m. konkurse „Jaunojo tapytojo prizas“ menininko kūrinys buvo įvertintas publikos prizu. Per šiuos metus galerija „Meno niša“ J.Tarabildos kūrinius sėkmingai pristatė tarptautinėse meno mugėse „Positions Berlin“ ir „ArtVilnius“. Menininko kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcionieriai Lietuvoje bei Vokietijoje. Jo kūrinius galima rasti ir MO muziejaus kolekcijoje.Prieš naują parodą menininkas dalinasi savo mintimis apie kūrybą ir įkvėpimą:

Tavo kūryboje yra daug „ėjimo prieš srovę“, tai dekonstruoji tapybos esmę, fiksuoji tai, ko neturėtų būti, o parodų ekspozicijos dažnai gimsta netikėtos. Tai susiklosto natūraliai, ar pats sau keli naujus iššūkius ir vengi tekėjimo pasroviui. Vis nustebini pats save?

Kūrinys, ir kūryba – nėra tik mano, tam tikrų idėjų refleksija ar galutinis variantas. Tai labai kompleksinis reiškinys, kuriame dalyvauju aš pats, objektas (kūrinys), žiūrovas, erdvė, laikas ir t.t. Kūrybos procese dažnai pats tampu žiūrovu, ir stengiuosi kūrinį pamatyti iš visai kitokių perspektyvų. Taip įsitikinu, ar kūrinys turi tam tikrą krūvį ir gali nustebinti žiūrovą, ir, žinoma, mane patį. Kūryboje ar parodose nepavyksta apsiriboti viena konkrečia medija, nes ji kinta kartu su man svarbiomis idėjomis ir savaime tampa nenuspėjama, tačiau nepaisant to, stengiuosi, kad žiūrovai atėję į mano parodą, ir žinoma, aš pats, patirtų kažką naujo.


Kaip gimė naujosios parodos idėja ir kas slepiasi po pavadinimu „Tai, ko nėra“? Gal turi kūrybinių ritualų, kurie tau padeda prisišaukti įkvėpimą?


Kuo toliau klimpstu į kūrybą, tuo, atrodo, sunkiau suprasti, kas yra įkvėpimas. Ir ypatingai šioje naujoje parodoje galiu teigti, kad nuorodos į konkrečią idėją ar kontekstą išvis nėra. Kūriniai nėra apie kažką, galbūt, tai labiau tam tikros, abstrakčios, vizualinės situacijos, kurios kūriniuose klaidina vaizduotę bei palieka atvirą erdvę žiūrovui – būti tarp suvokimo ir tikrovės. Kūriniai yra atviri, jie turi būti žiūrimi, bet ne suprasti. Manau šis konkrečios idėjos neperskaitomumas suteikia mano darbams daug ilgesnį galiojimo laiką.

Pastarieji metai tau buvo išties sėkmingi: tavo kūrinių įsigijo nemažai kolekcionierių, taip pat du darbai iškeliavo į MO muziejaus kolekciją. Po meno mugės „ArtVilnius“ pardavus visus kūrinius būsimus klientus teko užrašyti į laukiančiųjų eilę. Kaip manai, kas lemia tokia sėkmę?


Galbūt sėkmė lemia sėkmę. O, galbūt, pasiteisina mano „persikūnijimo“ ritualai – matymas savęs ir tai ką darau, iš kitų perspektyvų. Taip pat, buvimas atviru sau, savo ego neidealizavimas.

***Naujausia J.Tarabildos paroda „Tai, ko nėra“ yra galerijos vykdomo projekto „Meno erdvė jauniems menininkams“ dalis, tai tęstinis meno projektas įgyvendinamas nuo 2011 m. apimantis jaunųjų kūrėjų parodų ciklus, skatinantis jų iniciatyvas, meninių idėjų tęstinumą.

Parodos atidarymas rugpjūčio 29 d. 18.30 val., paroda „Tai, ko nėra“ veiks iki rugsėjo 28 d.. Galerija „Meno niša“ dirba II – V 12 – 18 val. VI 12 – 16 val. Parodos lankymas nemokamas.


Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Galerijos rėmėja: Vilniaus miesto savivaldybė

Kommentare


bottom of page