top of page
  • Writer's pictureCikados

Pianistų dinastija koncertu su LNSO paminės Veronikos Vitaitės 85-metį

Sausio 27 d. Nacionalinės filharmonijos scenoje su Roberto Šerveniko diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) muzikuos pianistų dinastija: Veronika Vitaitė, Aleksandra Žvirblytė ir Paulius Anderssonas. Trys pianistų šeimos kartos vienoje scenoje susitiks paminėti dviejų iškilių progų – profesorės Veronikos Vitaitės 85-mečio ir 268-ojo Wolfgango Amadeus Mozarto gimtadienio.


Prof. Veronika Vitaitė, Paulius Anderssonas ir Aleksandra Žvirblytė. Nuotraukos autorius D. Matvejev
Veronika Vitaitė, Paulius Anderssonas ir Aleksandra Žvirblytė. Nuotraukos autorius D. Matvejev

Prof. Veronika Vitaitė – ypatinga asmenybė, jos veikla įvairiuose muzikiniuose baruose turėjo įtakos pastarųjų dešimtmečių lietuvių fortepijoninės kultūros raidai. V. Vitaitė koncertuoja solo, su kameriniais ansambliais ir orkestrais, gastroliavo įvairiose Europos šalyse ir kituose žemynuose, kaip komisijos pirmininkė dalyvavo ne viename tarptautiniame pianistų konkurse Lietuvoje ir užsienyje, nuolatos rengia meistriškumo kursus. Sukūrusi reikšmingą fortepijono dėstymo metodiką, V. Vitaitė į pasaulį išleido būrį aukšto lygio jaunų pianistų, tarp kurių – Artūras Anusauskas, Guoda Gedvilaitė, Edvinas Minkštimas ir kt. Iš gausybės apdovanojimų V. Vitaitės širdį labiausiai džiugina Šv. Kazimiero ordino šeimos medalis, jai įteiktas už muzikavimą šeimoje. Prie fortepijono ne tik namuose, bet ir scenoje dažnai sėda trys šeimos atstovai – prof. Veronika Vitaitė, jos dukra Aleksandra Žvirblytė ir anūkas Paulius Anderssonas.

Aleksandra Žvirblytė, kaip ir jos mama, garsėja kaip pedagogė, yra LMTA profesorė, išugdžiusi daug jaunų talentų. Kaip pianistė ji yra viena visapusiškiausių menininkių Lietuvoje, koncertuojanti kaip solistė, su orkestrais, rengianti įvairias kamerines programas. Noras neapsiriboti vien tik klasikinio pianisto amplua paskatino atlikėją žengti į džiazo ir įvairius kitus muzikos stilius kryžminančius projektus, kurie susilaukia sėkmės ne tik Lietuvos, bet ir užsienio koncertų salėse.

Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos ir LMTA absolventas Paulius Anderssonas, studijavęs ir Diuseldorfe (Vokietija), yra Lietuvos ir Danijos koncertuojantis pianistas, laimėjęs daugiau nei 18 tarptautinių konkursų visoje Europoje. Koncertuoti pradėjo būdamas vos penkerių, nuo tada surengė koncertų beveik visoje Europoje, Japonijoje, Indonezijoje ir JAV solo ar su žymiais įvairių šalių orkestrais.


Prof. Veronika Vitaitė, Paulius Anderssonas ir Aleksandra Žvirblytė. Nuotraukos autorius D. Matvejev
Veronika Vitaitė, Paulius Anderssonas ir Aleksandra Žvirblytė. Nuotraukos autorius D. Matvejev

V. Vitaitės 85-mečiui ir W. A. Mozarto gimtadieniui skirtą koncertą simboliškai pradės W. A. Mozarto Koncertas dviem fortepijonams ir orkestrui Nr. 10 Es-dur, jį kompozitorius sukūrė norėdamas muzikuoti kartu su savo seserimi Maria Anna. Nacionalinės filharmonijos scenoje šį šeimyninį dviejų fortepijonų dialogą įprasmins šiuolaikinės muzikantų šeimos atstovai A. Žvirblytė ir P. Anderssonas.

Koncerte taip pat skambės Vytauto Barkausko „Trio concertante“ trims fortepijonams ir simfoniniam orkestrui. Trijų fortepijonų kombinacija vienoje scenoje – įspūdinga, tačiau itin reta ir, ko gero, galima tik ypatingomis progomis. Tokia proga ir yra šįkart, kai scenoje susitinka su didžiuliu malonumu grojantis močiutės, mamos ir anūko trio, spalvingomis koncertinėmis programomis apžavėjęs muzikos pasaulį.

Vakarą pabaigs Bélos Bartóko Koncertas orkestrui – vienas žymiausių vengrų modernisto kūrinių, kuriame naujai traktuojamas W. A. Mozarto puoselėtas koncerto žanras. Diriguos LNSO antrasis dirigentas R. Šervenikas.


<><><><><>


Koncertas „Pianistų dinastija. Prof. Veronikos Vitaitės 85-mečiui“ vyks sausio 27 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Comments


bottom of page