top of page
  • Writer's pictureCikados

Po ginkluoto apiplėšimo patirties dizaineris sukūrė artimųjų saugos sistemą

Kaip gali būti susiję dizainas ir saugumas? Ar nešiojami aksesuarai gali turėti ne tik estetinę, bet ir apsaugos funkcijas? Vilius Vaura atsakymus į šiuos klausimus pateikė sukūręs artimųjų saugos sistemą „Familink“ ir tapęs šių metų „Jaunojo dizainerio prizo“ produkto dizaino kategorijos laureatu. Personalizuota dizainerio kurta sistema sujungia specialiąsias tarnybas bei padeda fiksuoti reikšmingą įvykių informaciją.Asmeninė patirtis

„Saugumo idėjos problematika man aktuali asmeniškai. Ne per seniausiai pats atsidūręs nestandartinėje nusikaltimo situacijoje, supratau, koks gali būti bejėgis. Juk niekada nežinai, kas gali atsitikti, gal todėl saugumo tema tokia aktuali visais laikais“, –  pasakoja dizaineris V. Vaura. Nors ginkluoto apiplėšimo metu dizainerio artimieji buvo visai šalia, tačiau negalėjimas prisišaukti jų pagalbos tuo svarbiu momentu V. Vaurai parodė tikrąjį problemos aktualumą.

„Jaunojo dizainerio prizo“ laureato sukurta saugos sistema „Familink“ – tai savarankiškai veikianti, žmones ir specialiąsias tarnybas sujungianti sistema, padedanti nustatyti reikšmingą ypatingų įvykių informaciją, prisitaikydama prie individualių kiekvieno vartotojų poreikių, sauganti visų amžiaus grupių žmones ir jų turtą. Prietaisas, serveris, pagalbos tarnybos, mobili aplikacija ir artimųjų ratas – penki sistemą sudarantys komponentai.

Saugus ir madingas

Kalbant apie kurtą produktą ir jo apipavidalinimą, dizaineriui V. Vaurai svarbiausi žodžiai - sistema, kuri sujungia. „Negalima pavadinti mano darbo prietaisu arba aplikacija, nes svarbiausia yra tai kas juos jungia – internetinis serveris, specialiosios pagalbos tarnybos bei artimieji.

Įvykus nelaimei ir turint mano kurtą prietaisą, paspaudimu galima aktyvuoti pagalbos iškvietimą. Tuo metu SIM kortele palaikomu ryšiu per internetinį serverį svarbiausia informacija bus išsiųsta pagalbos tarnyboms bei artimiesiems. Kuomet pagalba jau iškviesta, visa informacija būtų talpinama sukurtame serveryje ir gali būti panaudota vėliau, kaip reikšmingas įkaltis tyrimo byloje. Svarbu paminėti, kad serveryje būtų galima matyti asmens sveikatos esminę informaciją apie sunkias ligas ar alergijas ir taip iš anksto pasiruošti tikslingos pagalbos suteikimui“, –  aiškina laureatas.

Pakabukas, apyrankė ir segė – trys dizainerio sukurti aksesuarai, kurie apipavidalina saugos sistemą „Familink“ bei pagal kiekvieno poreikius tampa madinga stiliaus detale. „Nešiojami atvirai šie aksesuarai gali atbaidyti piktadarius“, –  prideda V. Vaura.

Funkcijos pagal asmeninius poreikius

„Funkcijų prietaisui buvau sugalvojęs tikrai daug, bet pasilikau prie esminių: pagalbos iškvietimas – garsinis signalas aplinkinių įspėjimui bei tylusis iškvietimas, skirtas pagalbos tarnyboms, vaizdo įrašymas ir perspėjimas artimiesiems bei signalizacija, skirta daiktų saugojimui. Šias funkcijas kiekvienas naudotojas galės pasirinkti individualiai, priklausant nuo kiekvieno poreikių.

Didžiausias iššūkis, kuriant „Familink“ sistemą, buvo nesukurti dar vieno prietaiso, kurį kiekvienas turi ir pamiršta. Prietaise įdiegtos įvairios kasdieninės parinktys turėtų padėti naudotojams noriau domėtis ir tikslingiau naudoti prietaisą, tam kad jų pačių saugumas būtų užtikrintas“, –  pasakoja dizaineris.

„Bijojau, kad mano paruošto darbo niekas nesupras. Bet dabar, kai „Jaunojo dizainerio prizo“ komisija mane taip gerai įvertino ir dar pelniau publikos prizą - vėl atsirado tikėjimas ir džiaugsmas, o apdovanojimus tikrai įrašysiu į savo CV“, –  prisipažįsta Vilius Vaura, kurio darbą kartu su kitais geriausiais šių metų darbais iki liepos 25 d. galima pamatyti Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas.


Viliaus Vauro darbo pristatymas: https://www.youtube.com/watch?v=HgwN7XUUHV0

Nuotraukų autorius: Tomas Kapočius

Daugiau informacijos:

Marius Urbanavičius  Vilniaus dailės akademija  Dizaino inovacijų centro direktorius Tel. (8-5) 212 6869 Mob. tel. +370 611 22309 marius.urbanavicius@vda.lt www.dic.lt2020 www.jdp.lt

Comments


bottom of page