top of page
  • Writer's pictureCikados

Gretutiniai objektai – skulptūrinių keramikos objektų paroda kasdieninėse Vilniaus paslaugų erdvėse

Gretutiniai objektai – tai projektas ir paroda, kurią jungia po skirtingas Vilniaus erdves išsidėstę septynių menininkų keramikos objektai bei kartu juos vienijanti video žinutė.


Parodos metu vilniečiams ir jo svečiams bus pristatyti per 2019-2021 m. sukurti septynių jaunų Lietuvos keramikų kūriniai. Ne atsitiktinai kūriniams ekponuoti pasirinktos neįprastos menui lokacijos. Kiekvieno menininko objektas rado vietą skirtingose Vilniaus miesto erdvėse: vaistinėje, kirpykloje, restorane, knygyne, optikos prekių, drabužių ir konditerijos parduotuvėse.


Pasak projekto organizatorių, dėl pandemijos metais neįvykusių ir nukeltų parodų, galerijų užimtumas ženkliai iššaugo, o tuo tarpu menininkai tikrai nenustojo kurti. „Pats laikmečio nenuspėjamumas taip pat paskatino ieškoti kūrybiškų ir alternatyvių sprendimų. Būtent taip gimė mintis apie netradicines parodas arčiau žmonių, tiesiog vietose, kur dauguma iš mūsų atvyksta įsigyti ar gauti tam tikras kasdienes paslaugas”, teigia idėjos autorė, keramikė Monika Gedrimaitė.

Projekto pavadinimas - „Gretutiniai objektai” - taip pat pasirinktas neatsitiktinai. „Į greta esančus objektus bandoma atkreipti visuomenės dėmesį, kur kūriniai tampa užuominomis į platesnę kūrėjus liečiančią problematiką ir kviečia atvirai diskusijai apie gretutines vizualiųjų menų autorių teises”,, - kalba projekto vadovas Vilius Arlauskas. Rinkos tyrimų kompanija „Synopticom” 2019 m. atliko apklausą: „Kultūros industrijų apklausa apie teisingo atlygio vizualių sričių meno kūrėjams už viešai parodose eksponuojamus kūrinius”. Po jos visuomenei buvo pristatytos išvados, kad autoriams už viešai eksponuojamus kūrinius atlygį moka tik kas dešimta institucija. Dažniausios to priežastys yra pakankamo finansavimo neturėjimas bei tai, kad didelė organizuojamų parodų dalis yra nemokama. Šiuo projektu primenama ši situacija ir keliama atvira diskusija apie dailininkų atlygį už jų pristatomus darbus viešose erdvėse.


Kad lankytojai galėtų plačiau susipažinti su menininkų kasdienybe bei jų kuriamais objektais, šalia kūrinių metrikų rasite QR kodą, kurį nuskenavę savo išmaniuoju įrenginiu, išvysite trumpus menininkų interviu bei jų pasakojimus.


Trumpame parodą lydinčiame video įraše menininkai, pristatantys savo keramikos objektus, taip pat kalba apie kūrybinės veiklos užkulisius bei ką jie veikia kasdien savo darbe. Anot keramikės Neringos Akcijonaitytės, šiuo metu jai tenka dirbti papildomą darbą tam, kad turėtų pakankamai finansų kurti savo kūrinius bei dalyvauti parodose. O pasak menininkės Aistės Kalvelytės, norint įsitvirtinti meno srityje ir jaustis tvirtai, tai pasiekti labai sudėtinga. Norint finansiškai užsitikrinti, kad menininkai turės pakankamai lėšų kūrybai, „tenka užsiimti pašaliniais darbais arba savo laiką skirti edukacinei veiklai, nors mieliau visą savo laiką skirčiau kūrybai”, - į panašią situaciją atliepia ir keramikė Monika Jonuškaitė. Kad ir kaip bebūtų užsidegę ir turintys begalę kūrybinių idėjų, menininkams ne retai dar didesniu iššūkiu tampa kūrybinės darbo vietos sukūrimas. Pasak ne vieno autoriaus, keramikos dirbtuvių bazei sukurti neužtenka vien kompiuterio ir stalo, tam prireikia ir ne mažų patalpų, kuriose tilptų lentynos, stelažai darbams džiovinti, papildomi stalai, žiedimo staklės. Didesnių patalpų prireikia ir keramikos medžiagoms laikyti: moliui, įvairioms glazūroms ir kitoms priemonėms. Taip pat bene svarbiausiam keramikų įrankiui - krosniai - reikalingas nestandartinis elektros pajėgumų tiekimas, o kad patalpos taptų patogios darbui ir sveikatai, reikalinga vandentiekio sistema bei patalpų vėdinimas.Keramikos kūrinių parodą skirtingose Vilniaus erdvėse galite pamatyti iki spalio 31 d.

Paroda Vilniuje veikia parduotuvėlėje „Baroca”, Šv. Mykolo g. 4-15; restorane „Amandus”, Užupio g. 22; kepykloje „Druska Miltai Vanduo”, esančioje Aukštaičių g. 7; knygyne „Mint Vinetu” Šv. Ignoto g. 16, optikos prekių studijoje ,Supernormal” Krivių g. 13 A; kirpykloje „Uff”, Literatų g. 7, ir Universiteto vaistinėje, Gedimino pr. 27.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.


Organizatorių informacija


Comments


bottom of page