top of page
  • Writer's pictureCikados

Ričardo Gavelio romanas ,,Vilniaus pokeris'' atgims Gretos Alice parodojeLapkričio 6 d. 18 val. Užupio meno inkubatoriaus galerijoje „Galera“ atidaroma Gretos Alice (Greta Liekytė) paroda, skirta Ričardo Gavelio romanui „Vilniaus pokeris“. Menininkė ne tik pirmoji kuria iliustracijas šiam lietuvių literatūros klasika tapusiam kūriniui, tačiau taip pat turi ambicijų ateityje visą romaną paversti piešinių serija.
Istoriniai įvykiai – greta šiandienos aktualijų


„Grafikos darbuose prieš trisdešimt metų parašytos knygos įvykiai dažnai vaizduojami taip, lyg vyktų šiandieniniame Vilniuje. „Vilniaus pokerio“ iliustracijos man yra visų pirma asmeninis projektas, todėl ir rezultatas labai asmeniškas – gyvenimas „rajone“, ilgus dešimtmečius nekintantys jame sutinkamų moterų tipažai, turgus, laiptinės, mėlyni balkonai ir kiti Vilniaus atributai“, – apie savo iliustracijas pasakoja menininkė.


Grafikos darbuose prieš trisdešimt metų parašytos knygos įvykiai dažnai vaizduojami taip, lyg vyktų šiandieniniame Vilniuje.

Autorė sako siekianti perteikti R. Gavelio rašymo stilių, kai tas pats įvykis papasakojamas skirtingų veikėjų ir galiausiai išryškėja visiškai skirtingos istorijos versijos. „Ričardo Gavelio kūryba, mano akimis, labai vizuali, jo tekstuose gausu spalvų bei atmosferiškumo. Man pačiai kūryboje labai svarbus kūniškumas“, – teigia Greta Alice.


Nesukaustyta kūryba ir atviri vaizdai


Kaip ir R. Gavelio romanai, Gretos Alice iliustracijos dažnai yra atviros, nevengia atviro kūno, buities ir erotikos vaizdavimo. „Žmonės reaguoja labai skirtingai. Kai kas nustemba, kad tokį kūrinį galima analizuoti vizualiai, kiti sako, jog tai – savęs traumavimas“, – sako menininkė.

Ji priduria, jog ne vieną žiūrovą jos iliustracijos paskatino atrasti iki tol nežinomą lietuvių literatūros kūrinį – daug ką nustebina, kad lietuvių rašytojai apskritai nagrinėja tokias sudėtingas temas ir kad panaši knyga galėjo būti parašyta 1989 metais.


„Greta atstovauja šiuolaikinei iliustracijai, grafikai, menui apskritai, pasižyminčiam tiek temų universalumu bei konceptualumu, tiek komiksine ryškių spalvų samprata. Autorei yra būdingas jaunatviškai ironiškas požiūris į meną ir į gyvenimą, kuriame esama ir smagaus pasikikenimo, ir intelektualaus pakrizenimo, ir sardoniško juoko buitinių ir būties nesąmonių atžvilgiu. Tai užburia, tai daro poveikį, nes bent jau lietuviškasis menas iki šiol yra pernelyg sukaustytai rimtas ir tariamai solidus“, – Gretos Alice kūrybą apibūdina dailėtyrininkas dr. Vidas Poškus.

Norėtų išleisti ziną


Savo kūrybą Greta Alice iki šiol pristatė daugiausiai grupinėse parodose, prieš metus dalyvavo Londono iliustracijų mugėje. „Dėl kažkokių priežasčių „Vilniaus pokerio“ veikėjai itin domino mugės lankytojus iš Azijos valstybių. Daug kas vartė iliustracijas, kuriose vienas knygos herojų po mirties virsta šunimi ir keliauja miesto gatvėmis – teko aiškinti, kas tai per istorija, ar tai toks tautinis lietuvių mitas“, – prisimena iliustratorė.


Šioje parodoje savaitgaliais ji taip pat planuoja rengti kūrybines trimačių atvirukų dirbtuves.


Gretos Alice teigimu, jau prieš 9 metus, pirmą kartą skaitydama „Vilniaus pokerį“, ji žinojo, kad tai bus jos gyvenimo projektas. Šįmet ji su knygos iliustracijomis apsigynė magistrinį darbą Vilniaus dailės akademijoje, o ateityje norėtų išleisti romanui skirtą ziną (zinas – savileidybos principu išleistas limituoto tiražo žurnalas – red. past.). „Neturiu tikslo nuosekliai iliustruoti visos knygos, vargu, ar tokiam kūriniui to reikia. Tiesiog savo kūryba jį analizuoju, o knyga tokia pilna, kad panašu, jog dar tik įpusėju“, – teigia menininkė.

Greta Alice (g. 1992) jaunosios kartos menininkė, šįmet baigusi grafikos magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Abu savo baigiamuosius darbus apgynė piešdama Ričardo Gavelio kūrinių interpretacines iliustracijas. Menininkė dalyvauja grupinėse parodose, surengė 7 personalines parodas. Šįmet Greta Alice laimėjo Knygos meno parodos diplomą už asmeninio projekto „Vilniaus pokeris“ iliustracijas, 2016 m. buvo įvertinta Vytauto Jurkūno premija. 2017 m. Ričardo Gavelio kūrybos įkvėpti veikėjai buvo pristatyti Londono iliustracijų mugėje, taip pat Kaune, Šiauliuose, Mažeikiuose ir Vilniuje.


Paroda galerijoje „Galera“ (Užupio g. 2) veiks 2018.11.06–24

Parodos atidarymas 2018.11.06 18 val.

Galerijos darbo laikas: II–VI 12–18 val.


Daugiau informacijos:

Užupio meno inkubatoriaus galerija „Galera“

www.umi.lt

+370 618 86914, ieva@umi.lt

Greta Alice

Greta.alice.liekyte@gmail.com

Comments


bottom of page