top of page
  • Writer's pictureCikados

Roma Mikalauskytė | 66.33 | VDA galerija „Akademija“

Balandžio 13 d. 18 val. maloniai kviečiame Jus į jaunosios menininkės Romos Mikalauskytės parodos „66.33“ atidarymą VDA galerijoje „Akademija“.

Roma Mikalauskytė. „Magnetinė audra'' 2021. Plastikas, šilkografija. 50x70cm
Roma Mikalauskytė. „Magnetinė audra'' 2021. Plastikas, šilkografija. 50x70cm

66.33 — projektas apie poliarinės pašvaistės interpretaciją pagal skirtingų pasaulio tautų mitus. Nors šiandien poliarinė pašvaistė – gamtos reiškinys, turintis mokslinį paaiškinimą, tačiau senovėje, kai nebuvo racionalizuoto požiūrio į aplinką, žmogus pasaulį ir gamtą dažniausiai aiškino mitais. Pastarieji atliko kolektyvinės pasąmonės identifikavimo ir psichoterapinę funkciją – žmogus kaip prigimtinis maniakinis kontrolierius, negalėdamas valdyti aplinkos, kamuojamas nežinomybės ir siekdamas pasilengvinti sau gyvenimą, kūrė kasdienybės paaiškinimus.

Roma Mikalauskytė. „Negimusių vaikučių sielos'' 2021. GIF animuotos nuotraukos
Roma Mikalauskytė. „Negimusių vaikučių sielos'' 2021. GIF animuotos nuotraukos

Poliarinė pašvaistė ir kiti gamtos reiškiniai žmogaus protui buvo nesuvokiami, todėl senovėje jie buvo siejami su antgamtiškumu, mistika, atsakomybės perleidimu aukštesnėms jėgoms. Taip kūrėsi mitų ir ženklų reikšmės, kaip gėrio ir vaisingumo apraiškos, asociacijos su mirusiųjų pasauliu, dievų veikla, mitologiniais žvėrimis. Pavyzdžiui, Grenlandijos eskimai tikėjo, kad poliarinė pašvaistė – negimusių kūdikių sielos, pasirodančios danguje, o pagal samius – tai teigiamos energijos kodavimas senovės runose.

Kaip nuoroda 66. 33 – pirminiai Pietų ir Šiaurės poliaračio koordinačių skaičiai, kur dažniausiai vizualiai pasireiškia poliarinė pašvaistė, o .38 – baigiamoji jungtis ekspozicijos idėjoje –sukurti tam tikrą saugią zoną žiūrovo interpretacijoms.

Roma Mikalauskytė. „.38'' 2021. Silikonas, šilkografija. 45x150cm
Roma Mikalauskytė. „.38'' 2021. Silikonas, šilkografija. 45x150cm

Roma Mikalauskytė (g. 1999) – Vilniaus Dailės Akademijos Grafikos katedros III kurso studentė, kurianti tarpdisciplininio meno srityje. Menininkė savo kūryboje naudoja skirtingas technikas ir medijas – estampus, objektus, video, šviesos meno instaliacijas.


Roma Mikalauskytė | 66.33| VDA galerija „Akademija“

Paroda veiks: balandžio 13 – 30 d.

Comments


bottom of page