top of page
  • Writer's pictureCikados

Tapytoja Inga Noir paveiksluose įjungia šviesą

Spalio 10 d., 19 val., Vilniaus meno erdvė „GODÒ galerija“ kviečia apsilankyti Ingos Noir Mrazauskaitės tapybos ir šviesos parodos „Įvykių horizontas“ atidarymo renginyje.

Inga Noir ,,Event Horizon No1“
Inga Noir ,,Event Horizon No1“

Menininkė Inga Noir Mrazauskaitė, savo tapyboje itin jautriai stebinti ir fiksuojanti šviesą, apjungianti jausmą ir mokslą, žmonijos prigimtį ir visatą, pristato naujausių darbų parodą „Įvykių horizontas“. Šioje parodoje autorė žengia dar giliau į du skirtingus savo interesų laukus: tapybą ir tiksliuosius mokslus; pasitelkdama technologijas ji tapybos kūriniuose įžiebia realią, o ne įsivaizduojamą šviesą.

Projekto „Įvykių horizontas" kūrinius Inga Noir sukūrė jungdama tapybą su dizaino studijose (apšvietimo specializacijoje) įgytomis žiniomis bei savo hobiu – domėjimusi fizikos mokslais ir technologijomis. Autorė eksperimentuoja su neįprastomis mišriomis technikomis, šviesos dizaino elementais, LED technologija.

Inga Noir ,,Art (f)or Sale“
Inga Noir ,, Art (f)or Sale“

Dalis menininkės sukurtų paveikslų yra jungiami į elektros lizdą, o šviesa juose sukuria kelias meno kūrinių variacijas: įjungus į paveikslą integruotą šviesą, išryškėja nematomos paveikslų detalės ar siužetai, o tamsoje kai kurie paveikslai švyti netikėtomis spalvomis, sukurdami dar kitokią atmosferą.

Dėl mišrios kūrinių atlikimo technikos dalis jų balansuoja ant ribos tarp vizualaus bei taikomojo meno arba dizaino. Dalis paveikslų gali atlikti ne tik dekoratyvinę, bet ir šviestuvo funkciją interjere.

Inga Noir ,,The Hand that Feeds“
Inga Noir ,,The Hand that Feeds“

Savo kūryboje autorė išbandė ir kinetinį mechanizmą, taip sukurdama judantį paveikslą. Kai kuriuose kūriniuose menininkė taip pat naudoja skulptūros elementus.

Šio projekto kūrinių serija, pagal joje studijuojamos šviesos fenomeno būdą, filosofiškai artėja prie moksle nagrinėjamos idėjos apie šviesos reliatyvias savybes. Iš čia kyla ir pavadinimas „Įvykių horizontas“ – šis astrofizikoje vartojamas terminas apibūdina regioną aplink juodąją bedugnę, iš kurio negali ištrūkti net šviesa.

„Juodosios bedugnės metaforą įkūnija pats meno kūrinys, kuris perkeltine prasme neleidžia iš jo ištrūkti šviesai - šviesa šiuose kūriniuose „įkalinama" visomis įmanomomis prasmėmis: kaip iliuzija, kaip tiesioginis šaltinis, kaip pagrindinė tema, kaip metafora“, - pasakoja menininkė.

Tapytoja Inga Noir
Tapytoja Inga Noir

Todėl „Įvykių horizonto" kūrinių pavadinimuose slepiasi astronomijoje bei fizikoje žinomi terminai, paralelės, susijusios su šviesos objektais, arba kartais autorei asmeniškos asociacijos su neaprėpiamomis šviesos pasaulio platybėmis.

Naujuose darbuose Inga Noir išlaiko ir jos kūrybai būdingą baltiškąjį motyvą, tik šioje parodoje baltiški simboliai išryškinami ne per tautiškumą, o per kontrastą. Vis dėlto neonine šviesa švytintys senosios kultūros simboliai sukuria ne prieštaros, o veikiau praeities ir šių laikų suderinamumo jausmą.

Parodos atidarymo metu skambės sunkiosios roko muzikos grupės „Speak Of The Devil“ naujojo eksperimentinio projekto „Digital Devil" muzika, artima „synthwave“ stilistikai - elektroninės muzikos žanrui, kuris daugiausia siejamas su 1980-ųjų veiksmo, mokslinės fantastikos ir siaubo filmų garso takeliais. Būtent šis muzikos projektas Ingai Noir suteikė pirmąjį stimulą įgyvendinti ilgą laiką mintyse brandintą idėją tapybą jungti su šviesos dizainu. Sukūrusi grupės albumo viršelį su neoninių šviesų motyvu autorė sumanė tapyti

„neoninius“paveikslus, kurie paskatino dar vienu nauju kampu pažvelgti į šviesą tapyboje ir organiškai įsiliejo į menininkės eksperimentus su realia šviesa.Paroda vyks iki lapkričio 6 d.

Adresas: ​„GODÒ galerija“, Malūnų g. 6A-12, Vilnius, LT-01200


Comments


bottom of page