top of page
  • Writer's pictureCikados

Vilniaus muziejaus parodoje – miesto istorijos detektyvai ir muziejaus kasdienybės užkulisiai

Sausio 26 dieną Vilniaus muziejuje lankytojams duris atvėrė nauja paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“.Muziejaus kasdienybė – su detektyvo prieskoniu


Parodos pavadinimas ne atsitiktinai primena policijos šūkį.  Šįkart pristatome Vilniaus muziejaus rinkinį, kuriame eksponatai dažnai yra tarsi įkalčiai, padedantys rekonstruoti vilniečių ir paties miesto istoriją.

Muziejaus tyrėjams šiame procese tenka itin atsakingas detektyvų vaidmuo. Jie ieško užuominų detalėse, kvočia liudininkus, nustato ryšius tarp daiktų, įvykių, žmonių ir atkuria pamirštas istorijas.

„Detektyvo ir praeities tyrinėtojo darbą jau prieš 80 metų meistriškai palygino žymus prancūzų istorikas Marcas Blochas. Dar pirmame kurse Vilniaus universiteto Istorijos fakultete perskaičius šį palyginimą, mane Blocho mintis labai sužavėjo ir, turbūt, ji ir atvedė į muziejų, kuriame dirbu dabar. Panašumų tarp detektyvo (policijos tyrėjo) ir muziejaus tyrėjo (istoriko) yra tikrai ne vienas. Detalių paieška, autentiškumo tikrinimas, mėginimas pastebėti tam tikras sąsajas, nuolatinis ieškojimas, aiškinimasis, nuolatinis savo išvadų tikrinimas – tai tik keletas bendrų taškų. Galiausiai, juk tiek policijos tyrėjai, tiek muziejininkai naudojasi padidinimo stiklais!“ – pasakoja Vilniaus muziejaus tyrėjas–rinkinio ir vienas šios parodos kuratorių Povilas Andrius Stepavičius.


Gimnazistės Styczniowa (dab. Vlado Putvinskio-Pūtvio) gatvėje, tolumoje matyti Adamo Mickiewicziaus (dab. Gedimino) prospektas, fot. nežinomas, iki 1940. Vilniaus muziejus
Gimnazistės Styczniowa (dab. Vlado Putvinskio-Pūtvio) gatvėje, tolumoje matyti Adamo Mickiewicziaus (dab. Gedimino) prospektas, fot. nežinomas, iki 1940. Vilniaus muziejus

Muziejaus rinkinys


Muziejaus rinkinyje – su Vilniumi susiję objektai ir istorijos: daiktai, vaizdai, dokumentai ir pasakojimai. Pradėję tuščiomis rankomis per trejus metus surinkome daugiau nei du tūkstančius mažų ir didelių Vilniaus gyvenimo „įkalčių“. Didžiąją dalį eksponatų gavome dovanų. Dėkojame Vilniaus muziejaus donatoriams, kurie dovanomis gausina muziejaus rinkinį.

„Čia lazda su dviem galais: jeigu visi pradėtų gabenti į Vilniaus muziejų objektus, kurių jiems nereikia, bet jie turi išliekamąją vertę arba iliustruoja, pasakoja mūsų miesto istoriją, būtų žiauru. Reikėtų burti atrankos komisijas, bet argi tai nebūtų nuostabu. Juk esame labai taupūs, neretai kaupiame daiktus, muziejaus rinkinys neabejotinai pasipildytų įdomiais ir išskirtiniais artefaktais.“ – mintimis dalijasi vienas parodos kuratorių, aistringas daiktų rinkikas Saulius Pilinkus. 


Valstybinio tabako fabriko Vilniuje reklama, Vilniaus balsas, 1940 05 22, kopija. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Valstybinio tabako fabriko Vilniuje reklama, Vilniaus balsas, 1940 05 22, kopija. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Paslaptingi užkulisiai


Parodoje „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ pristatome ne tik tai, kuo per trejus metus prisipildė Vilniaus muziejaus rinkinys, bet ir netikėtas eksponatų atsiradimo muziejuje istorijas, naujo muziejaus rinkinio formavimo ypatumus. Atveriame užkulisius ir pasakojame, kaip veikia muziejus.

„Tik nedaugelis žino, kad parodų salių šviesas ir lankytojus išvysta vidutiniškai tik apie du procentai muziejuose saugomų eksponatų. Visi kiti lieka uždaryti saugyklose. Ir patys muziejai yra labai griežtai padalinti į lankomas ir nelankomas erdves, tad pagalvojome, kad lankytojams turėtų būti įdomu pamatyti kas vyksta už durų, pažymėtų „Stop ženklu, kaip atrodo muziejaus administracijos patalpos ir kas slepiasi, pavyzdžiui, mūsų muziejaus rūsyje? Tikiu, kad daugiau žinant apie tai, kaip veikia muziejai, bus įdomiau juose lankytis, bus aiškesnės muziejaus ir lankytojo žaidimo taisyklės.“ – teigia Vilniaus muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė. 

Nuo kovo mėnesio vyks ekskursijos, kurių metu lankytojai turės galimybę pamatyti Vilniaus muziejaus patalpas: administraciją, rūsį, erdves, kuriose saugomi eksponatai.

 „Nors Vilniaus muziejus nėra didelis, nepalyginamas su didžiaisiais nacionaliniais ar valstybiniais muziejais, tačiau turime visas muziejams būdingas erdves ir esame tarsi kiekvieno muziejaus mini kopija. – sako muziejaus vadovė.


Vilniečiai Katedros aikštėje, fot. Balys Dragūnas, 1938. Vilniaus muziejus
Vilniečiai Katedros aikštėje, fot. Balys Dragūnas, 1938. Vilniaus muziejus

Tvarumas atsispindintis ekspozicijoje


„Vilniaus muziejus per metus atidaro 2-3 naujas parodas, jas kurdami visada siekiame sukurti unikalią patirtį, pakeisti erdvę taip, kad ji kuo geriau atitiktų parodos pasakojimą. Tačiau apmaudu užsakinėti ir gaminti vienkartinius baldus, o pasibaigus parodai didelę dalį ekspozicinės įrangos tiesiog išmesti.“ – sako Vilniaus muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė. Pasak jos, kuriant šios parodos ekspoziciją, buvo itin svarbu suteikti daiktams dar vieną gyvenimą.

„Rengdami parodą laikėmės nuostatos nepirkti naujų medžiagų ir naudoti tik tai, ką jau esame sukaupę rūsyje. Parodos dizaineriui Vytautui Gečui tokia užduotis nebuvo naujiena, tad jis puikiai susidorojo su iššūkiu. Taigi, baldus šiai parodai  arba „radome“ muziejuje, arba improvizuotoje muziejaus dirbtuvėje juos pagamino mūsų parodų technikas Kazimieras Sližys.“ – teigia muziejaus vadovė.

Vienas didžiausių iššūkių lydinčių kūrybinį procesą, pasak parodos dizainerio Vytauto Gečo – suteikti naujas prasmes muziejaus ekspozicijoje jau buvusioms ir lankytojams matytoms struktūroms.

„Nors renkamės medžiagas, kurios jau buvo panaudotos parodos ekspozicijose,  tikslas vis tiek išlieka suformuoti originalią ir savitą parodos architektūrą, tinkančią būtent šios parodos kontekstui. Manau, konceptualiai apjungti parodos tematiką ir antrinį medžiagų panaudojimą buvo, išties įdomus sprendimas. Skirtingų medžiagų gabaliukai šioje parodoje tampa ne tik nuoroda į tvarų medžiagų naudojimą, bet ir padeda dekonstruoti muziejaus tyrėjo–detektyvo darbo procesą.“ – pasakoja parodos dizaineris.


Vilniečiai Gedimino gatvėje (dab. Gedimino pr.), fot. nežinomas, 1940 02 16. Vilniaus muziejus
Vilniečiai Gedimino gatvėje (dab. Gedimino pr.), fot. nežinomas, 1940 02 16. Vilniaus muziejus

Detektyvu galės pasijusti kiekvienas


Paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ skirta, smalsiems vilniečiams ir miesto svečiams, tyrėjams, miesto mylėtojams ir turistams, visiems norintiems ne tik daugiau sužinoti apie muziejaus kasdienybės užkulisius, bet ir pasijusti detektyvais! Parodos metu vyks paskaitos, kuratorių ekskursijos bei edukaciniai užsiėmimai. Šįkart specialus parodos maršrutas laukia ne tik, kaip įprasta, šeimų su vaikais, bet ir vyresnių, sudėtingesnių detektyvų sprendėjų.

„Parodos kuratoriai Povilas Andrius Stepavičius ir laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas Saulius Pilinkus parengė parodos audio gidą, kuris yra išverstas į lietuvių gestų kalbą. Smagu, kad šioje parodoje yra 15 eksponatų, kuriuos galima liesti. Siekiame, kad muziejus būtų patogus lankytojams su įvairiais poreikiais ir galimybėmis.“ – sako muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė.


Konditerijos fabriko "Pergalė" saldainių "Vilnius" popierėlis, diz. Kostas Katkus, 1967. Vilniaus muziejus
Konditerijos fabriko "Pergalė" saldainių "Vilnius" popierėlis, diz. Kostas Katkus, 1967. Vilniaus muziejus

Siurprizas pirmąjį parodos sekmadienį


Sausio 28 d.12 val., pirmąjį parodos sekmadienį (kurio metu muziejaus lankymas nemokamas!) drauge su Vilnelės Pankais pakviesime atrasti maudynes šaltame vandenyje. Jos vyks netikėtoje vietoje, Mėsinių ir Vokiečių gatvių sankirtoje. Čia atsiras skardinė vonia, veikiausiai pagaminta dar iki Antrojo pasaulinio karo ir į muziejų atkeliavusi tiesiai iš namo, esančio Liepkalnyje, kiemo.


„Šiomis maudynėmis norime atkreipti dėmesį į Vilniaus muziejaus rinkinį ir kai kuriuos ypatingus jo bruožus. Paprastai muziejų eksponatai yra neliečiami ir jau tikrai nenaudojami. Mes norime pasakyti, kad ne visi muziejai vienodi. Miesto muziejų rinkiniuose kartais atsiduria daiktai, kuriems nereikia ypatingos priežiūros, jie nėra jautrūs, ir išskirtinėmis progomis vis dar gali būti naudojami pagal paskirtį. Vilnelės Pankų maudynėms paskolinta vonia visai neseniai stovėjo sode ir rinko lietaus vandenį. Pasikonsultavę su ekspertais nutarėme, kad atidarymo proga šis eksponatas gali išeiti į gatvę ir kviesti vilniečius apžiūrėti kitus muziejaus rinkinio objektus, kurie glaudžiasi po gaubtais muziejaus viduje.”, – sako muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė.


Neišsigąsti žiemos šalčio, atkreipti dėmesį į Vilniaus muziejaus parodą ir šiek tiek nustebti kvies avantiūristiškomis maudynėmis ledo pilnoje muziejaus vonioje susigundę Vilnelės Pankų bendruomenės nariai.


Maudynės šaltame vandenyje
Maudynės šaltame vandenyje

„Girdime daugybę mitų – apie tai, kaip maudynės gali peršaldyti ar pakenkti sergant lėtinėmis ligomis. Šiuos mitus labai lengva griauti tiek remiantis savo bendruomenės narių kelių metų praktika, tiek pasitelkiant mokslinius tyrimus, kurie nuo 2012 metų nuosekliai įrodinėja šalto vandens maudynių saugumą ir naudą tiek visai sveikiems, tiek uždegimus ar kitų negalavimų turintiems žmonėms.”, – pasakoja Vilnelės Pankų bendruomenės narė Ignė Degutytė. 


Pasak jos, svarbiausia norint pradėti maudynes šaltame vandenyje - teigiamas nusiteikimas ir taisyklingas kvėpavimas, tai padeda atrasti maudynių šaltame vandenyje teikiamas naudas. 


„Mūsų praktikuojamas maudynės šaltame vandenyje neapsiriboja tik technišku įlindimu į vandenį. Visų svarbiausias čia - teigiamas nusiteikimas, ramybė pasitelkus kvėpavimą, savikontrolė ir savistaba. Prie šaltų maudynių prijungus kvėpavimą, galime sau padėti šaltyje išbūti lengviau. Rytą pradėjus su šaltu vandeniu tos dienos reikalai nebeatrodo sudėtingi, per šaltą vandenį mokomės lengviau priimti stresines situacijas, tampame stipresni. Visgi pagrindinis kriterijus – kiek ši praktika suteikia subjektyvios laimės.”, – mintimis dalijasi Ignė Degutytė.


Paroda – atvira visiems


Parodoje yra eksponatų, kuriais galima ne tik grožėtis, bet ir juos paliesti, įsitikinti jų tikrumu.

„Mums labai svarbu, kad muziejaus parodos ir pats muziejus būtų patogus lankytojams su įvairiais poreikiais ir galimybėmis. Dėl šių priežasčių parodoje „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas” pristatome 15 eksponatų, kuriuos galima liesti, o taip pat ir parodos patirtį papildantį lietuvių gestų kalbos vaizdinį gidą.”, – pasakoja Vilniaus muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė.


<><><><><>


Paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ Vilniaus muziejuje veiks iki birželio 30 d.

Parodos kuratoriai – Povilas Andrius Stepavičius ir Saulius Pilinkus, parodos dizaineris – Vytautas Gečas, grafinis dizainas – Laura Grigaliūnaitė, piešiniai – Kornelija Žalpytė.

Commentaires


bottom of page