Neseniai susimąsčiau – kur ir kaip baigiasi mūsų galaktika? Kas slypi už jos ribų? Ar už Visatos ribų tęsiasi tiesiog beribė tuštuma, kurioje net aidas nuskęstų nepasiekiamoje tyloje? Apie tokius dalykus galvojau dar vaikystėje – darželyje, mokykloje per geografijos ir fizikos pamokas, o dabar šios mintys vėl grįžta su nauja jėga. Kaip kiti įsivaizduoja erdvę? Kaip vakuumą, oro pripildytą maišelį, ar begalinę, sunkiai apčiuopiamą tuštumą? Tokių klausimų virtinė užvaldė mano mintis stebint šokio spektaklio premjerą „Sauliaus ir Alex šokis“, vykusią Kauno miesto kameriniame teatre.
Choreografų Pauliaus Prievelio ir Ugnės Kavaliauskaitės teigimu, Saulius (šokėjas Artūrs Nīgalis) ir Alex (kurią įkūnija pati U. Kavaliauskaitė) simbolizuoja vidinius kiekvieno žmogaus archetipus – giliai pasąmonėje egzistuojančius personažus, kurie formuoja mūsų vidinį pasaulį, tačiau sunkiai apibrėžiami. Tyrinėjant P. Prievelio kūrybinį braižą galima pastebėti, jog vienos iš dažnų tyrinėjamų temų yra, tankis, tyla, tuštuma, todėl nenuostabu, kad P. Prievelis apsiėmė gliaudyti šią temą.
Įsitaisius kėdėje, žiūrovus pasitinka aklina tamsa, kurios ramybę drumsteli tik scenoje įrėžti keturi švytintys LED strypai, šiuo metu skleidžiantys šviesiai mėlyną šviesą (scenografų Lauryno Kolodzeiskio ir Monikos Šerstabojevaitės nuostabus ir minimalistinis indėlis). Ši minimalistinė šviesa sugeria erdvę, sukuria įtampą ir paslaptingą laukimą. Galiausiai iš sąstingio dvi figūros pradeda išsijudinti, persibrėžti esamas „ribas“, kurias užbrėžė judantys robotukai-valytojai. Per dinamišką ir įtaigų judėjimą ima skleistis istorija: šie kūnai atskleidžia ne tik savo individualumą, bet ir buvimą bendruomenės dalimi. Jie lyg magnetai, kartais vienas kitą neįveikiamai traukiantys, o kitą akimirką energingai atstumiantys, kurdami dinamišką, emocionalią įtampą.
Nuo švelnumo ir jautrumo iki kraštutinio fizinio išbandymo – ši kintanti dinamika tampa neatsiejama šokėjų kūnų išraiškos dalimi. Scenoje pasirodantys mūsų archetipai – Saulius ir Alex – susitikę erdvės viduryje pajunta, kad juos sieja kažkas neapčiuopiama, nepaaiškinama mokslu, tačiau universaliai būdinga visiems gyviesiems. Tuštumos tema, kurią jie nagrinėja, yra subtilus iššūkis, o tai, kad choreografai P. Prievelis ir U. Kavaliauskaitė tam skyrė net trejus metus, rodo jų atsidavimą ir gilų kūrybinį procesą. Tyrinėti tai kas neapčiuopiama, tačiau egzistuoja – yra drąsa ir meistriškumas. Greitėjant šokėjų judesiams, keičiasi ir scenos aplinka: šviesi, griežtai struktūrizuota erdvė transformuojasi į intensyviai raudoną, dūmų apgaubtą sferą, kurioje įsiplieskia emocijų vulkanas. Ši vizuali ir energetinė metamorfozė atspindi vidinį veikėjų perėjimą – nuo racionalios analizės iki gyvybingos, pulsuojančios jausmų kulminacijos.
Negalima nepaminėti ir šokėjo Artūrs Nīgalis, kuris su drąsa ir pagarba perėmė choreografo Pauliaus Prievelio vaidmenį, kai šis, likus vos dviem dienoms iki premjeros, patyrė traumą. Nors scenoje A. Nīgalis atrodė kuklesnis, jo lengvi ir jautrūs judesiai tapo puikiu kontrastu bei subtiliai papildė U. Kavaliauskaitės energingumą. Jo švelnumas ir nuosaikus, beveik melancholiškas judesių stilius tapo balansuojančia spektaklio ašimi, atskleidžiančia šokio istorijos emocinį gilumą. Šių dviejų atlikėjų chemija scenoje kūrė harmoningą, gyvą pasirodymo dinamiką.
Visą nuostabų pasirodymą vainikavo Vlado Dieninio muzika, kuri tapo viena iš esminių spektaklio ašių. Kompozitorius meistriškai įsiliejo į bendrą kūrinį, jo muzikiniai takeliai natūraliai papildė ir praplėtė scenoje vykstančią kelionę. Kiekviena muzikinė dalis atskleidė naują tuštumos lokaciją, tapdama subtiliu emociniu ir naratyviniu gidu. Muzika tapo emociniu spektaklio gidu, puikiai papildančiu scenos istoriją ir suteikiančiu jai užbaigtumo.
Spektaklis „Sauliaus ir Alex šokis“, pristatytas Kauno miesto kameriniame teatre, gilinosi į sudėtingą ir subtilią tuštumos temą. Choreografai P. Prievelis ir U. Kavaliauskaite siekė perteikti tai, kas neapčiuopiama, tačiau universaliai juntama – vidinius archetipus, egzistencines erdves ir žmogaus ryšį su nežinomybe. Galbūt mūsų žmogiškas smalsumas ir pastangos suvokti nežinomybę primena tokį šokį – nuolatinį balansavimą tarp žinojimo ir klausimų be atsakymų.
<><><><><>
Spektaklio „Sauliaus ir Alex šokis“ premjera
Vilniuje, lapkričio 30 d. 19:00 val. (Menų spaustuvėje, bilietus platina bilietai.lt)
Ariogaloje, gruodžio 11 d. 18:00 val. (Ariogalos kultūros centre, įėjimas nemokamas)
Rokiškyje, gruodžio 12 d. 18:00 val. (Rokiškio kultūros centre, įėjimas nemokamas)
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Comments