top of page
  • Writer's pictureCikados

Tarptautinė keliaujanti tekstilės meno paroda AZIJA-EUROPA IV

Apkeliavus įvairius Europos muziejus - Tournai gobelenų muziejų Belgijoje, Vokietijos tekstilės muziejų Krefelde ir Droninglundo meno centrą Danijoje - Azija-Europa IV parodos maršrutas baigiasi Janinos Monkutės-Marks muziejuje, Kėdainiuose.


Parodos koncepciją 2010 m. sukūrė Azijos-Europos parodų iniciatorė Erny Piret. Jos idėja - nuo tipinės kultūros technikos neatsiejamu asmeninių paieškų principu susieti Azijos ir Europos menininkų novatoriškos vaizduotės turtingumą.

Man jau nebereikia pristatinėti mūsų tradicinės vakarietiškos tekstilės, įvairių metodų ir medžiagų: gobelenų, nėrinių, nėrimo vašeliu, tiulio, siuvinėjimo ir visai neseniai išpopuliarėjusių pramoninio popieriaus dirbinių, siuvinių, mezginių ir siuvinėjimo mašina kūrinių. Šiai parodai atrinkti Europos menininkai eksperimentavo ir tobulino savo pasirinktos mūsų kultūros techniką.

Azijos menininkų tradicijos labai skiriasi nuo vakarietiškų. Atrinkti azijietiški kūriniai dažnai techniškai yra tradiciniai išplečiant savų kultūrų žinias. Tačiau jų kūrėjai pripažįsta naujas menines kitų žemynų raiškos priemones ir savo tradicijas perpina su naujomis idėjomis.

Šioje Azija-Europa IV kolekcijoje galite pamatyti Raijos Jokinen, kuri siuva sunerdama lininius siūlus, tradicinę savo šalies medžiagą, darbus. Keli kiti menininkai - Kakuko Ishii ir Mitsuru Kuroki, Miki Nakamura ir Magda Sobon - naudoja pačių sukurtą popierių, dar kiti - Antra Augustinovica ir Valerie Buess - kolekcionuoja knygas, laikraščius.

Bet aš suteiksiu jums progą atrasti ir daugybę originalių ir novatoriškų požiūrių, įvairių technikų ir medžiagų, kurios dažnai stebina; tarkim, džiovintų lapų gyslos, klijai, žarnos, plunksnos, kabelių apkabos ir visokių formų metalas. Visa tai nerta, megzta, austa arba supresuota.

Pateikti darbai yra iš trijų Azijos šalių: Japonijos, Pietų Korėjos ir Kinijos, ir 15 Europos šalių: Belgijos, Vokietijos, Danijos, Prancūzijos, Lenkijos, Vengrijos, Ispanijos, Liuksemburgo, Liuksemburgo, Slovakijos, Suomijos, Latvijos, Lietuvos, Švedijos, Šveicarijos ir Italijos.

Tai yra graži dviejų labai tolimų kultūrinių tapatybių samplaika.

Keli kupini entuziazmo menininkai ta proga nusprendė sukurti naujų darbų ir pristatyti juos pirmą kartą. Kiti prie parodos prisijungė išskirtiniais kūriniais, kurių savasties idėja yra daugelio metų paieškų rezultatas.

Pirmieji trys šios tarptautinės Azijos-Europos parodos etapai sukėlė nepaprastą ne tik visuomenės bet ir menininkų susidomėjimą. Tiek kūrėjai, tiek muziejai, tiek tekstilės meno mėgėjai nekantriai laukia ketvirtojo etapo.


Marika Szaraz,

parodos kuratorė


Paroda veiks iki lapkričio 7 d.

Parodos globėjas – Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis

Comments


bottom of page